درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
شنبه، 5 مهر 1399 - 13:02   

وبینار آموزشی تکنیک‌های نوین روابط عمومی برگزار شد

  وبینار آموزشی تکنیک‌های نوین روابط عمومی برگزار شد


ادامه ادامه مطلب یک

فراخوان پانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی

  فراخوان پانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی


ادامه ادامه مطلب دو

تقویم روز ارتباطات/  نخستین دوره فوق لیسانس روزنامه نگاری

  تقویم روز ارتباطات/ نخستین دوره فوق لیسانس روزنامه نگاری


ادامه ادامه مطلب سه

وبینارهای آموزشی روابط عمومی

  وبینارهای آموزشی روابط عمومی


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  گره گشایی از بازار ورق فولادی
  در دیدار فرماندار و دادستان شهرستان مبارکه با مدیرعامل فولاد مبارکه تاکید شد؛ تعامل منطقه و صنعت در جهت توسعه پایدار
  رشد 4 درصدی حمل محصولات فولاد مبارکه به بازار
  در شهریورماه سال جاری صورت گرفت؛ دستیابی به رکوردهای پیاپی در گروه فولاد مبارکه
  مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان: روابط عمومی به معنای این است که تمام فعالیت های دستگاه احصاء و هدفگذاری شوند
  سه اصل وجودی روابط عمومی‌
  فن‌آوری هوش مصنوعی و اینترنت نسل پنجم در خدمت «خانه هوشمند آینده»
  آیا نسل پنجم شبکه تلفن همراه برای سلامتی انسان‌ها خطرناک است؟
  چگونه پیام‌های حذف شده واتس اپ را بخوانیم؟
  اصول مذاکرات خوب، اصولی یا حرفه‌ای
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32862صفحه نخست » ارتباطات و روزنامه نگاریپنجشنبه، 17 اسفند 1396 - 12:46
نقش رسانه‌ها در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست
رضا خلیلی- دانشجوی دکترای مدیریت رسانه و مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیز‌داری استان اصفهان - رسانه‌ها با منعکس کردن نقاط ضعف و قوت و عملکرد هر سازمان یا اداره، می‌توانند افکار عمومی را نسبت به آن مسائل حساس کنند و مسئولین نیز با توجه به این که رسانه، انعکاس دهنده فعالیت‌های آنهاست، نسبت به جبران کمبودها اقدام کنند. رسانه به عنوان ناظر بر فعالیت‌های هر سازمان، نقش ارزنده‌ای در بهبود شرایط و جلوگیری از کمبودها بر عهده دارد.
  

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- منابع طبیعی اعم ازجنگل، مرتع، آب، هوا، خاک، حیات وحش، چشم انداز‌های طبیعی،معادن فلزات، زغال سنگ ونفت و گاز سرمایه‌های ارزشمندی است که به منزله بستر حیات آدمی محسوب می‌شود و مدیریت برآنها موجب تامین مواد غذایی، حفظ اراضی کشاورزی، راه‌ها و تاسیسات صنعتی شده، سلامت جامعه را تضمین می‌نماید.

 

در مقابل بی‌توجهی به این منابع، خشکسالی، سیل و پدیده‌هایی چون فقر و مهاجرت را بدنبال دارد. روند رو به افزایش جاری شدن سیلاب‌ها در فصول بارندگی، افت سطح آبهای زیرزمینی، پرشدن مخازن سدها از رسوبات آبرفتی، تغییرات نامطلوب آب وهوایی، کاهش فرآورده‌های جنگلی ومرتعی، گسترش بیابانها، ازبین رفتن محیط زیست وحیات وحش در کشور نشانگر بروز اوضاعی است که بر منابع طبیعی وارد شده وخسارات فراوانی به بار آورده است.

 

امروزه وضعیت زیست محیطی به گونه‌ای شده است که مردم از آثار آلودگی دیگر در امان نیستند و این باعث شده تا لزوم استفاده از رسانه‌ها برای آموزش‌های زیست محیطی پر رنگ‌تر گردد.مسئله محیط زیست یک موضوع جهانی است و این مهم بدون حضور و کمک رسانه‌ها امکانپذیر نیست.

 

رسانه‌ها با منعکس کردن نقاط ضعف و قوت و عملکرد هر سازمان یا اداره، می‌توانند افکار عمومی را نسبت به آن مسائل حساس کنند و مسئولین نیز با توجه به این که رسانه، انعکاس دهنده فعالیت‌های آنهاست، نسبت به جبران کمبودها اقدام کنند. رسانه به عنوان ناظر بر فعالیت‌های هر سازمان، نقش ارزنده‌ای در بهبود شرایط و جلوگیری از کمبودها بر عهده دارد.

 

منابع طبیعی اکنون آنچنان اهمیت خود را آشکار ساخته که دولتها، جوامع دانشگاهی و سازمانهای مردم نهاد درصددند بزرگترین چالش زندگی بشر یعنی وضعیت تخریب سرزمین را کاهش داده و درجهت احیاء، توسعه و بهره‌برداری اصولی از این منابع تلاش نمایند.

 

به همین دلیل در محافل علمی و سیاسی بحث زیست محیطی پر سر و صداترین و جدی‌ترین بحث روز است. امروزه تخریب محیط زیست به بحرانی جهانی تبدیل شده که روز به روز بر عمق و دامنه این بحران افزوده میشود، به همین دلیل حفاظت از آن به چنان ارزش اخلاقی تبدیل شده که حمایت کیفری از آن ضروری می نماید.

 

از طرفی محیط زیست که به عنوان یکی از عوامل اصلی توسعه پایدار در حیات انسانی نقش موثری را ایفا می‌نماید، به راهی برای دستیابی به توسعه زودهنگام براساس دیدگاههای سودمحور موجود در جهان سرمایه‌داری تبدیل شده است. لذا حفاظت از محیط زیست به عنوان اثربخش‌ترین ساز و کار جامعه برای مقابله با بزرگترین چالش قرن یعنی توسعه پایدار شناخته شده است.

 

در این میان رسانه نقش بسیار مهمی در جامعه پذیری و درونی کردن منابع تشکیل دهنده سرمایه اجتماعی، به خصوص مشارکت ایفا مینماید که همین کارکرد رسانه‌ای تواند تاثیر بسیار مهمی بر توسعه پایدار ملی داشته باشد و توجه به این رسالت مهم برای دولتمردان، برنامه ریزان و عاملان رسانه‌های جمعی ضرورتی انکارناپذیر بوده است.

 

تجربیات آموزش رسانه‌ای نشان داده است که مشکلات اجتماعی از جمله حفظ و اهمیت محیط زیست را می‌توان از طریق آموزش عمومی برطرف کردجایگاه شایسته رسانه‌ها در تصویر افکار و ایجاد فضاهای مناسب برای گفت و گو و برخورد سالم و سازنده نظرات و همچنین اهمیتی که رسانه‌های گروهی در ارتقاء سطح آگاهی و تعالی فرهنگ و دانش عمومی دارند، بی‌گمان یکی از مهمترین عوامل توسعه و از نشانه‌های پویایی وتحرک هر جامعه است.

 

 از نظر بسیاری از صاحبنظران علوم اجتماعی و ارتباطات، آموزش زیست محیطی و توسعه فرهنگی شاید از مهمترین کارکردهای وسایل ارتباط جمعی باشد. آموزش صحیح در خصوص استفاده درست از منابع طبیعی در جهت رسیدن به توسعه پایدار مهم است. آموزشی که در آن اهمیت هوا، جمعیت، بازیافت مواد زائد برای توسعه زیست محیطی و فرآورده‌هایی که در راستای حفظ محیط زیست باشد را مورد توجه قراردهد.

 

رسانه‌ها اعم از رادیو، تلویزیون، روزنامه‌ها، مجلات،ماهنامه‌ها، فصلنامه‌ها و... باید بتوانند بدون هیچ محدودیتی تخریب و ویرانی محیط زیست را به تصویر بکشند. رسانه‌ها گاه و بیگاه به تهیه گزارشهایی در خصوص رعایت نکردن الگوی مصرف، بی‌توجهی صاحبان معادن و کارخانه‌داران چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی، مبادرت می‌کنند. ولی آنچنان که لازم و شایسته است، به مساله نمی‌پردازند.

 

از آنجایی که محیط زیست موهبت رایگان ارزشمندی است که خداوند به انسان، ارزانی داشته است وبسیاری از تهدیدهای محیط زیستی، تخریب منابع و آلوده سازی محیط، نتیجه فعالیت‌های انسانی هستند، از این رو آگاه سازی عمومی و آموزش جامعه در رابطه با ارزش و اهمیت محیط زیست برای ادامه حیات بشر امری ضروری است

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  تقویم روز ارتباطات/ نخستین دوره فوق لیسانس روزنامه نگاری


  باز نشر/ شیوه نامه تهیه و انتشار بروشور


  سه اصل وجودی روابط عمومی‌


  اصول مذاکرات خوب، اصولی یا حرفه‌ای


  انتصاب مدیرکل روابط عمومی سازمان نوسازی مدارس کشور


  راهکارهایی برای اجرای بهینه استراتژی‌های روابط‌عمومی در لینکدین


  تاکید استاندار لرستان بر ضرورت آگاهی بخشی به مردم و اطلاع رسانی دستگاههای اجرایی


  انتصاب مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد


  استراتژی های بازاریابی پایدار با رویکرد طراحی برای محیط زیست


  درک رفتار مصرف­ کننده پایدار


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: دعوت دبیرخانه پانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی برای حضور در این رویداد علمی