درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    یایگاه امکانات  
شنبه، 26 اسفند 1396 - 18:52   

روایت تولد من در سرزمین کهن

  روایت تولد من در سرزمین کهن


ادامه ادامه مطلب یک

«نوروز» کهنسال ترین آیین ملی در جهان

  «نوروز» کهنسال ترین آیین ملی در جهان


ادامه ادامه مطلب دو

درباره مراسم نوروز سال 401 پیش از میلاد

  درباره مراسم نوروز سال 401 پیش از میلاد


ادامه ادامه مطلب سه

نوروز و بهار بانکداری

  نوروز و بهار بانکداری


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  تسهیلات حمایتی بانک ملی ایران در بازار اشتغال
  40 برنده مسابقه «شنبه های شانس» بانک ملی ایران، جوایز خود را دریافت کردند
  ویژه برنامه بانک ملی ایران برای «جوانه ها» در هفته جهانی پول
  نوروز و بهار بانکداری
  معیارهای معمول اثربخشی تبلیغات
  سایت های آزار و قتل در اینترنت
  لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری منتشر شد
  نشست شورای هماهنگی روابط عمومی ادارات به ریاست فرماندار پاکدشت برگزار شد
  پیوست رسانه ای تنظیم بازار نوروزی به استان اردبیل ابلاغ شد
  «نوروز» کهنسال ترین آیین ملی در جهان
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27526صفحه نخست » روابط عمومی ایرانیشنبه، 18 دی 1395 - 08:48
پهنای باند آماده است؛ تولید محتوا عزم جزم روابط عمومی ها را می طلبد
حسنعلی ذوالفقاری مدیرکل دفتر روابط عمومی مخابرات منطقه تهران - بدون تردید یکی از مقوله های حایز اهمیت در فضای مجازی مقوله تولید محتواست. جالب است بدایند که تنها هشت درصد از محتوای کل فضای مجازی به زبان فارسی است. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که چند درصد از این هشت درصد محتوا، محتوای مناسب و با کیفیت است؟
  

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- در حکم آغاز فعالیت دور دوم شورای عالی فضای مجازی در شهریورماه سال 94، از سوی مقام معظم رهبری، بر توسعه محتوا و خدمات4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199 کارآمد و رقابتی منطبق بر ارزشها و فرهنگ اسلامی ایرانی در فضای مجازی و نیز نظارت و رصد کارآمد و روزآمد در این فضا تاکید شده است. در همین حال اردیبهشت سال جاری رهبر انقلاب در دیدار با معلمان از عملکرد شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات در مورد عدم ساماندهی فضای مجازی انتقاد کردند و فرمودند: "چرا هنگامی که کشورهای دیگر برای حفاظت از فرهنگ خود، در استفاده از فضای مجازی چارچوب هایی قرار می دهند ما فضای مجازی را رها کرده ایم؟"


کسی مخالف استفاده از فضای مجازی نیست بلکه موضوع اصلی این است که در چنین عرصه ای که لغزش گاه است باید زمینه استفاده صحیح فراهم شود نه آنکه فضای مجازی بصورت رها و غیرقابل کنترل باشد.


در همین راستا شاهد تشکیل 14 هسته راهبردی در معاونت محتوای مرکز ملی فضای مجازی برای پیگیری دیدگاه های مقام معظم رهبری در حوزه فضای مجازی تدارک بودیم که در این جهت؛ ساماندهی و نظم محتوا در فضای مجازی در قالب این محورها دنبال و پیگیری می شود.


از سویی دیگر برنامه ملی توسعه محتوای بومی در راستای تجمیع و ساماندهی محتوای موجود در کشور و انتقال آن به فضای اینترنت به عنوان یک ضرورت ملی و بین المللی تعریف شده که توسعه آن در طولانی مدت، تأثیر قابل توجهی بر حوزه های علمی، پژوهشی و اقتصادی خواهد داشت. این در حالی است که زمانی می توان از مصرف بالای پهنای باند رضایت داشت که صرف محتوای فاخر و اثرگذار شده باشد.


بدون تردید یکی از مقوله های حایز اهمیت در فضای مجازی مقوله تولید محتواست. جالب است بدایند که تنها هشت درصد از محتوای کل فضای مجازی به زبان فارسی است. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که چند درصد از این هشت درصد محتوا، محتوای مناسب و با کیفیت است؟


با نگاه به این آمار می توان دریافت که وب  فارسی با کمبود محتوا چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی روبروست. پس باید علاوه بر توجه به میزان محتوای وب  فارسی، شدیداً بر محتوای آن نیز نظارت داشت تا روز به روز شاهد اینترنت پرمحتواتر و پویاتری باشیم.


حال جای این پرسش باقی است که نقش کارگزاران روابط عمومی در ایران و در این برهه از زمان برای تولید محتوای مناسب در فضای مجازی چیست. در حالی که به نظر می رسد تامین خطوط ارتباطی و ابزار مورد نیاز از جمله پهنای باند تا حد لازم مرسوم ومورد نیاز آماده است اما روابط عمومی ها فراتر از وظایف سازمانی لازم است تا با تشریک مساعی و هم افزایی داشته ها با عزمی جزم وارد میدان شوند و در پالایش و تولید محتوای مناسب و در خور و شان ملت عزیز ایران اسلامی تلاش کنند.

 

برای نیل به این مقصود مواردی چند از محوری ترین مولفه های مطرح در حوزه تولید محتوا را مرور می کنیم:

 1. عوامل انسانی. نیروی آموزش دیده و مجرب و مسلط به ادبیات و مهارتهای هر عرصه حکم اکسیژن برای تنفس و زنده  ماندن را دارد. بنابراین، در اختیار داشتن ابزارهای ضروری، به معنی اجرای صحیح امور نیست. این عوامل باید به همه امور در قالب یک بینش وسیع بنگرند.

 2. عوامل اقتصادی. این عوامل از جنبه ثروت یا فقر می توانند بر اقتباس و کاربرد فناوری های ارتباطی و همچنین بر تولید داده ها، به ویژه در فضای وب تأثیرگذار باشند؛

3. عوامل اقتصادی بین المللی. رابطه خوب سیاسی و اقتصادی با کشور یا کشورهای دیگر و برعکس، رابطه ضعیف یا خصمانه (بهویژه در شرایط تولید شبکه ای در فضای سایبر) و نیز مواردی چون تحریم اقتصادی از عوامل تأثیرگذار بر سیستم رسانه ای هستند؛

 4. عوامل سیاسی. این عوامل، به خصوص در انسداد گفتمانی و نیز در عدم گسترش سیستم رسانه ای تأثیرگذار هستند. سانسور داده ها و جلوگیری از دسترسی به آنها که با گشودگی و شفافیت در تقابل است و از موارد تضعیف کننده استقلال رسانه ای نیز محسوب می شوند؛

 5. مثلث اجتماعی قدرت خرید، سطح سواد، و میزان جمعیت. این مثلث هم بر دوام و قوام و استمرار سیستم رسانه ای تأثیر می گذارد. اگر قدرت خرید نباشد هیچ رسانه ای در سبد خرید و در عرصه مصرف قرار نمی گیرد. سطح سواد، آن هم از نوع سواد رسانه ای، موتور پیش  برنده مصرف رسانه ای است؛ و بالاخره میزان جمعیت دستکم برای رسانه های مکتوب کاملاً معنی دار است.

 6.   زیرساخت های فناورانه. بعید است یک سیستم رسانه ای بتواند بدون یک زیرساخت فناورانه قوی، به طرز مؤثری به گردآوری و به پردازش و تولید  محتوا بپردازد؛ به عنوان مثال، کدام یک از سرویس های مبتنی بر وب با پهنای  باند بی ارتباط است؟

 7. عوامل فرهنگی. این عوامل در درک و استفاده از رسانه ها مؤثر هستند و در جوامعی که فرهنگ شفاهی غلبه دارد، رسانه های مکتوب فرصت گسترش و رشد و نفوذ را تا حدودی از دست می دهند.(1)


(1) شکرخواه, یونس، 1391، استانداردهای تولید محتوا در فضای مجازی: موردی به نام فراداده ها، همایش محتوای ملی در فضای مجازی، تهران، کنسرسیوم محتوای ملی،
http://www.civilica.com/Paper-CNCCS01-CNCCS01_007.html

 

 

 

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  نوآوری در تبلیغات


  «نوروز» کهنسال ترین آیین ملی در جهان


  در مهمانی پایان سال شرکت‌ها چگونه باید رفتار کرد؟


  کتاب های منتشر شده روابط عمومی در سال 1396


  روایت تولد من در سرزمین کهن


  لایحه سازمان نظام روزنامه‌نگاری منتشر شد


  معیارهای معمول اثربخشی تبلیغات


  نشست شورای هماهنگی روابط عمومی ادارات به ریاست فرماندار پاکدشت برگزار شد


  سایت های آزار و قتل در اینترنت


  پیوست رسانه ای تنظیم بازار نوروزی به استان اردبیل ابلاغ شد


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی