درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    یایگاه امکانات  
چهارشنبه، 25 مهر 1397 - 07:57   

سخنرانان پانزدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران

  سخنرانان پانزدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران


ادامه ادامه مطلب یک

پال الن از بنیانگذاران مایکروسافت درگذشت

  پال الن از بنیانگذاران مایکروسافت درگذشت


ادامه ادامه مطلب دو

خط مشی مدیریت انرژی بانک ملّی ایران ابلاغ شد

  خط مشی مدیریت انرژی بانک ملّی ایران ابلاغ شد


ادامه ادامه مطلب سه

از گسترش اخبار جعلی تا از بین رفتن اعتماد عمومی/ چالش‌های جهانی مرتبط با هوش مصنوعی

  از گسترش اخبار جعلی تا از بین رفتن اعتماد عمومی/ چالش‌های جهانی مرتبط با هوش مصنوعی


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  اردوغان: وسایل کنسولگری عربستان در استانبول از نو رنگ شده است
  پس از هلند و انگلیس، کانادا روسیه را به انجام حمله سایبری متهم کرد
  روابط عمومی فرمانداری بافق رتبه سوم گرامیداشت هفته دولت را کسب کرد
  رئیس گوگل برای اولین بار درباره موتور جستجوی سانسور کننده صحبت کرد
  معاونت حقوقی ریاست جمهوری مسابقه مقاله نویسی برگزار می کند
  گزارش برگزاری جلسه تخصصی آینده پژوهی روابط عمومی
  جزییات پانزدهمین کنفرانس روابط عمومی ایران اعلام شد
  خط مشی مدیریت انرژی بانک ملّی ایران ابلاغ شد
  پال الن از بنیانگذاران مایکروسافت درگذشت
  معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استاندار یزد تاکید کرد؛ بازخورد افکار عمومی و مطالبات مردمی مورد توجه روابط عمومی ها قرار گیرد
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 24054صفحه نخست » تازه های شبکه روابط عمومیسه شنبه، 22 خرداد 1397 - 11:46
تقویم روز ارتباطات/ سالروز درگذشت تورج فرازمند، روزنامه نگار بنام ایران
شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- تورج فرازمند روزنامه نگار بنام ایران که شش دهه سرگرم کار در رسانه ها بود 11 ژوئن 2006 در لس آنجلس از بیماری سرطان درگذشت.
  

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- تورج فرازمند روزنامه نگار بنام ایران که شش دهه سرگرم کار در رسانه ها بود 11 ژوئن 2006 در لس آنجلس از بیماری سرطان درگذشت. وی از سال 1336 هجری خورشیدی (1957 میلادی) به مدت چند سال سردبیر روزنامه اطلاعات بود. او از دبیری اخبار بین الملل روزنامه اطلاعات به آن مقام ارتقاء یافته بود. فرازمند همچنین سالها برای روزنامه اطلاعات تفسیر رویدادهای خارجی می نوشت. تورج که مادرش یک بانوی فرهنگی بود در فرانسه تحصیل کرده بود و در آغاز کار در روزنامه اطلاعات، اخبار مطبوعات فرانسوی زبان و AFP (آژانس فرانس پرس = خبرگزاری فرانسه) را ترجمه می کرد.

 

 او با اینکه خبرنگاری در صحنه نکرده بود پس از انتصاب به سردبیری اطلاعات توجه خودرا به اخبار حوادث شهری معطوف داشت، در این روزنامه میز حوادث شهری تاسیس و احمد سروش ـ داستان نویس معروف را دبیر این میز کرد. فرازمند برای ایجاد رقابت و تولید هرچه بیشتر خبر اختصاصی، دست به ابتکار جالبی زد و آن بهاگذاری روی اخبار و پرداخت دستمزد به خبرنگار بر پایه آن بود. به این صورت که آخر ماه، اگر دستمزد اخبار یک خبرنگار بیش از دریافتی مقرر او بود، آن پول به او داده می شد و گرنه حقوق ثابت. جریمه خبر خوردن در زمان سردبیری او بسیار سنگین بود و خبر خوردن یعنی نداشتن خبری که در روزنامه رقیب ـ کیهان ـ چاپ شده بود.

 

به این ترتیب، رقابت دو روزنامه بزرگ تهران چند برابر سابق شد. فرازمند برای افزایش مخاطبان روزنامه اطلاعات، پاورق نویسی را در این روزنامه از سر گرفت و خود او خاطرات چرچیل را ترجمه و به صورت پاورق دنباله دار به چاپ می رساند. فرازمند در سالهای دهه 1330 روش چپگرا نویسی داشت بگونه ای که عباس مسعودی پس از رفتن وی از این روزنامه، ناچار شد یک چپگرای دیگر را جانشین او کند و سردبیر تازه ـ سیامک جلالی و بعد غلام صالحیار بود. پیش از فرازمند، دکتر مهدی بهره مند اقتصاددان و روزنامه نگار حرفه ای معروف سردبیر اطلاعات بود که بر جای مجید دوامی نشسته بود. دوامی اواخر پاییز 1335 به دعوت دولت آمریکا برای یک دوره شش ماهه مطالعات روزنامه نگاری به این کشور رفته بود که پس از بازگشت، مسعودی اورا سردبیر مجله اطلاعات هفتگی کرد زیراکه سعی داشت روزنامه اش مسیری بی طرفانه طی کند و بیم داشت که دوامی در آمریکا تلقین شده باشد.


فرازمند از روزنامه اطلاعات به سازمان انتشارات و رادیو رفت. وی همیشه از روش مدیریت نصرت الله معینیان بر این سازمان تمجید و اورا یک امیرکبیر تازه توصیف می کرد. تورج روش استخدامی انتشارات و رادیو ازجمله خبرگزاری پارس را که ابتکار معینیان و بر پایه پرداخت جلسه ای بود راه حل مسائل ادارای ایران می دانست و می گفت چون برای کارمند رسمی و پیمانی امکان اخراج از کار آسان نیست کارآیی و بازده کافی ندارد و تنبلی می کند.


فرازمند پس از انتقال به سازمان انتشارات و رادیو (امروزه وزارت ارشاد)، کار تفسیرنگاری را در پیش گرفت و برای اخبار رادیو که مستقیما از خبرگزاری پارس ارسال می شد تفسیر روز (تفسیر رویداد مهم روز) می نوشت. وی عقیده داشت که ضمن تفسیر باید مخاطب ایرانی در جریان تحول، جزئیات و چگونگی رویداد قرارگیرد و تفهیم شود. بنابراین، تفسیرهای او ترکیبی از اظهار نظر، فیچر و کانتکست بود و کمک بزرگی به آموزش عمومی مخاطبان. فرازمند ـ خودش تفسیرهایش را که در پایان بخش های مشروخ اخبار پخش می شد می خواند و به ندرت به گوینده می داد. تورج که در تهیه برنامه، ادیت نوار و موزیک گذاری مهارت داشت مدتی نیز عضو شورای نویسندگان و شورای برنامه های رادیو ایران و نیز در چند سال نخست دهه 1340 سردبیر مجله رادیو (مادربزرگ روزنامه کنونی جام جم) بود.


تورج که با مجلات مختلف همکاری قلمی داشت در نیمه سال 1350 هجری خورشیدی، پس از ادغام رادیو در تلویزیون و ایجاد سازمان رادیو تلویزیون ملی (صدا و سیمای ایران) به سمت مدیر اخبار رادیو منصوب شد که بعدا هم به ریاست رادیو ایران و سپس کانال یک تلویزیون (تلویزیون سراسری) ارتقاء یافت. فرازمند در آستانه پیروزی انقلاب و یکی دو روز پس از نخست وزیر شدن شاپور بختیار ـ با اینکه با بختیار دوستی دیرین داشت از ایران خارج شد و دیگر بازنگشت. او پس از نزدیک به ده سال اقامت در فرانسه به آمریکا رفت و مقیم لس آنجلس شد و در این شهر به کار رسانه ادامه داد و برای یک رادیو فارسی زبان تفسیر و یک برنامه ابتکاری جالب تحت عنوان دیروز و امروز می نوشت و این برنامه ترکیبی قیاسی از اخبار روز و تقویم تاریخ بود که تهیه اش زحمت فراوان داشت و وقتگیر بود. وی در لس آنجلس همچنین ناشر یک مجله ماهانه به نام «جهان» بود. تورج که دارای یک فرزند پسر بود تالیفات متعدد دارد از جمله ترجمه کتاب چرچیل درباره جنگ جهانی دوم.

منبع: www.iranianshistoryonthisday.com

 

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  جزییات پانزدهمین کنفرانس روابط عمومی ایران اعلام شد


  رسانه ها، روابط عمومی ادارات نیستند


  اصول ۴۰گانه تریز (TRIZ)


  انواع خلاقیت و نوآوری سازمانی و فناورانه


  شماره جدید مجله بانک ملی ایران با محوریت بانکداری شبکه‌های اجتماعی منتشر شد


  افکار عمومی به‌عنوان فعل جامعه مدرن را چگونه مدیریت کنیم/ دکتر تقی آزاد ارمکی پاسخ می دهد


  مدیر روابط عمومی: اخبار و اطلاعات از اصول مهم افزایش قدرت رقابت هستند


  نمونه هایی از ارتباطات جمعی و برنامه های آن/ حمایت مالی


  انتصاب مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر


  گزارش برگزاری جلسه تخصصی آینده پژوهی روابط عمومی


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: سخنرانان پانزدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران