درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    یایگاه امکانات  
سه شنبه، 29 اسفند 1396 - 18:20   

نوروز: پیدایش آن و برخی از رویدادهای این روز

  نوروز: پیدایش آن و برخی از رویدادهای این روز


ادامه ادامه مطلب یک

«نوروز» کهنسال ترین آیین ملی در جهان

  «نوروز» کهنسال ترین آیین ملی در جهان


ادامه ادامه مطلب دو

درباره مراسم نوروز سال 401 پیش از میلاد

  درباره مراسم نوروز سال 401 پیش از میلاد


ادامه ادامه مطلب سه

تاریخچـه هفـت سیـن از گذشتـه تا به امـروز

  تاریخچـه هفـت سیـن از گذشتـه تا به امـروز


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  ثبت ٥٧ میلیون تراکنش در یک روز/ بانک ملی ایران رکورد میزان تراکنش های بانک های کشور را شکست
  در قاب بهار /1/ عدم توقف پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز
  روزی که فروش روزنامه در صندوق آغاز شد
  جریمه همراه اول و ایرانسل به‌دلیل «افشای اطلاعات مشترکین»
  اختلاف نظر اروپا و آمریکا بر سر مالیات غول‌های اینترنتی
  کاهش 6 میلیاردی دارایی زاکربرگ طی یک شبانه روز
  حملات اینترنتی به سایت کمیسیون مرکزی انتخابات فدراسیون روسیه
  موسسه کارگزار روابط عمومی و شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران(شارا) سال جدید را شادباش می گوید
  نوروز: پیدایش آن و برخی از رویدادهای این روز
  جنگ سرد؛ ریشه، تعاریف و ابزارهای آن
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18471صفحه نخست » تازه های شبکه روابط عمومیشنبه، 14 شهریور 1394 - 09:56
بازاریابی
فروشگاه‌ها و نوآوری‌های عصر جدید
بزرگ‌ترین برند خرده‌فروشی دنیا والمارت (Wall mart) در سال 2014 شاهد انبارشدن حجم فراوانی از محصولات خود شد که دلایل متفاوتی باعث این اتفاق ناخوشایند بودند مانند: اعتصاب کارمندان به‌دلیل دستمزدهای پایین، جریان رشوه مدیران، تغییر رفتار مصرف‌کنندگان در نتیجه گرایش به فروشگاه‌های محلی و کوچک‌تر، بسته شدن برخی فروشگاه‌های آن در کشورهایی مانند برزیل و چین.
  

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)، بزرگ‌ترین برند خرده‌فروشی دنیا والمارت (Wall mart) در سال 2014 شاهد انبارشدن حجم فراوانی از محصولات خود شد که دلایل متفاوتی باعث این اتفاق ناخوشایند بودند مانند: اعتصاب کارمندان به‌دلیل دستمزدهای پایین، جریان رشوه مدیران، تغییر رفتار مصرف‌کنندگان در نتیجه گرایش به فروشگاه‌های محلی و کوچک‌تر، بسته شدن برخی فروشگاه‌های آن در کشورهایی مانند برزیل و چین.

با این حال تمامی این مشکلات عدیده باعث نشد تا والمارت جایگاه اولی خود را به هیچ برند دیگری در سال 2014 واگذار کند. به بیان ساده والمارت چه کرد تا توانست جایگاه خود را حفظ کند: سرمایه‌گذاری روی بازاریابی و استراتژی‌های مبتنی بر موبایل، راه‌اندازی و ایجاد فروشگاه‌های کوچک‌تر و شبیه برندهای محلی و در نهایت استفاده از تجارت الکترونیک.

همواره دو بحث انکارناپذیر در مورد خرده‌فروشی‌های جهانی است که عامل اصلی حضور آنان در لیست برندهای مشهور جهانی است: نوآوری و توجه به بحث پایداری و محیط زیست (sustainability)که بدون توجه به این دو اصل شما هیچ نام تجاری را در لیست نخواهید یافت. به بیان ساده در برندهای خرده‌فروشی «نوآوری در همه جا حضور دارد». این جمله به ظاهر ساده، معنی بسیار عمیقی را در بر دارد و نشان می‌دهد که خرده‌فروشی‌ها درهمه بخش‌ها دنبال ارائه نوآوری و خلاقیت هستند. همچنین به‌دلیل حضورشان در خارج از مرزهای کشور مبدأ برند، آنان باید به ترجیحات فرهنگی گوناگون نیز توجه کنند. دیگر روزهایی که خرید تنها به عنوان یک اجبار به‌منظور انجام لیست خرید بود، به پایان رسیده است. موضوع در این است که برندهای خرده‌فروشی از تمامی ابزارهای آنلاین و آفلاین خود به همراه آخرین تکنولوژی‌های روز بهره برده تا بتوانند تجربه خریدی به یاد ماندنی را برای مشتریان خود ایجاد کنند. آنان با استفاده از ابزارهایی مانند موبایل، تصویرسازی‌های سه‌بعدی، واقعیت افزوده (Augmented Reality)، ویترین‌های خرید تعاملی، فضایی را ایجاد کرده‌اند که خریدار را از منزل به داخل فروشگاه فیزیکی می‌کشاند و حتی باعث می‌شوند تا وی زمان بیشتری را در فروشگاه سپری کند.

امروزه، بیش از هر زمان دیگری، مشتریان به دنبال تفاوت و مطرح شدن به عنوان بخشی از گروهی خاص هستند و به زبان ساده‌تر آنها به دنبال این هستند تا عضوی از طرفداران برندها باشند. برندهای امروزی باید به جایگاه ویژه این طرفداران پی ببرند. در این جایگاه شباهت برندهای خرده فروشی دقیقا مانند شخصیت‌های معروف است، این افراد کاملا به این موضوع پی برده‌اند که نیازمند گروه‌های طرفداران و هواداران خود هستند، به طوری که آنان را مرتبا درگیر خود کرده و با ایجاد چنین شبکه‌ای از طرفداران به راحتی اطلاعات و اخبار آنان در فضاهای اجتماعی و حتی از طریق تبلیغات دهان به دهان به دوستانشان منتقل می شود، دقیقا چنین شرایطی برای برندهای خرده فروشی نیز وجود دارد و نباید این حقیقت را از یاد ببریم که ما در نهایت همگی ذاتا موجودات اجتماعی هستیم. همین واقعیت باعث شده است تا بسیاری از خرده فروشان به سمت ایجاد تجربه‌ای از جامعه و انجمنی از طرفداران و مشتریان خود حرکت کنند. نمونه ای از چنین فعالیتی از برندها را می‌توان به برند نایک و کلاس‌های ورزشی آن در برلین با نام Nike Town یا کلاس‌های یوگا مربوط به برند Lululemon اشاره کرد.

برخی از این ابزارها و استراتژی‌ها شامل: استفاده از واقعیت افزوده، چاپگرهای سه‌بعدی، ارائه‌های دیجیتالی و نیز ارائه محصولات مشترک با برندهای دیگر در تیراژ محدود (Limited Editions collaborative product lines) است.

حضور دیجیتالی برندهای خرده‌فروشی
در دنیای خرده فروشی امروز، دیگر حضور دیجیتال (Digital Presence) به عنوان یک انتخاب محسوب نمی‌شود و تبدیل به یک اصل و باید شده است. در قدم ابتدایی برندهای خرده فروشی، وب سایت‌های خود را راه‌اندازی و یا مورد بازنگری قرار داده‌اند و در مرحله بعد، این وب سایت‌ها با تمامی ابزارها و وسایل ارتباطی که در دست مشتری قرار دارد، قابل استفاده هستند. آنان به تجربه استفاده از موبایل در انجام فرآیند خرید توجه ویژه‌ای دارند به طوری که تجربه‌ای از mobile-ready shopping را به مشتری می‌دهند ولی نباید از یاد برد که امروزه، مشتریان به صورت فزاینده‌ای به دنبال ادغام و یک پارچه سازی دنیای فیزیکی و دیجیتال خود با یکدیگر به‌منظور دستیابی به تجربه خریدی واحد هستند تا بتوانند از ارزش و راحتی آن در هر مکان و هر زمان لذت ببرند.

اطلاعات مشتریان، گنجی گرانبها
لطفا این را به خاطر بسپارید که از اطلاعات گرانبهای مشتریان خود می‌توانید بسیار سود ببرید و تنها به ارسال یک پیامک تبریک و تخفیف جهت سالگرد تولد یا ازدواج بسنده نکنید! برندهای مطرح خرده‌فروشی به این واقعیت عظیم دست یافته‌اند که اطلاعات و داده‌های مشتریان موجود جزو گرانبهاترین ابزار موجودشان است.  بارها و بارها این جمله را شنیده‌ایم که «ارزش یک مشتری موجود تا چهار برابر مشتری جدید است».
ولی به راستی تا به حال چقدر از این فرصت به نحو افزایش و ارتقای جایگاه برند خود استفاده کرده‌ایم؟

مثالی می‌زنیم از برندی که به جای آنکه از رسید چاپی پس از خرید استفاده کند، با گرفتن اطلاعات ایمیل مشتری خود به صورت آنی، این رسید خرید را به ایمیل وی ارسال می‌کند.
در دنیای امروز برندها تا جایی قدرتمند شده‌اند که می‌توانند جهان را تغییر دهند.ارتباط امروز خرده‌فروشی‌ها با مشتریان خود دیگر، ارتباطی یک طرفه نیست و تبدیل به ارتباطی دو سویه شده است. آنان در تمامی نقاط تماس(touch points) به مشتری خود پاسخگو (Responsive) هستند، به‌خصوص زمانی که صحبت از یکپارچه‌سازی آنلاین و آفلاین در تجربه خرید به میان می‌آید. تمامی فعالیت‌هایی که برندهای خرده‌فروشی انجام می‌دهند به‌منظور ایجاد تجربه‌ای دلنشین و متفاوت از خرید در مشتری است که البته این تجربه امروزه کاملا چندبعدی (multi-dimensional) شده است و در کنار آن حواس دیگر انسانی مانند چشایی، لامسه و بویایی نیز دخیل شده‌اند.
باید به خاطر داشت که زبان جدیدی که امروزه برندهای خرده‌فروشی از آنان بهره می‌برند تلفیقی از هنر، تکنولوژی‌های دیجیتال، طراحی، تجارت و نیز روانشناسی مشتری است.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۵۷۱

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  نوروز: پیدایش آن و برخی از رویدادهای این روز


  پیامک های عید نوروز و روابط عمومی


  تاریخچـه هفـت سیـن از گذشتـه تا به امـروز


  موسسه کارگزار روابط عمومی و شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران(شارا) سال جدید را شادباش می گوید


  رویداد و تفسیر آن


  آذری جهرمی: فیلتر نشدن تلگرام به عنوان یک چالش همواره مطرح است


  اخذ عوارض از تبلیغات توسط شهرداری ها ممنوع شد


  گوگل روزانه یک میلیارد تومان برای تبلیغات در فضای مجازی از کشورمان درآمد دارد


  تشکیل شورای اطلاع‌رسانی و ارزیابی روابط‌عمومی‌های استان همدان


  نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی آنلاین


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی