درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    یایگاه امکانات  
جمعه، 4 بهمن 1398 - 22:41   

ابتکار «متیو بریدی» پدر فتوژورنالیسم؛ انعکاس فاجعه با انتشار عکس

  ابتکار «متیو بریدی» پدر فتوژورنالیسم؛ انعکاس فاجعه با انتشار عکس


ادامه ادامه مطلب یک

ده مهارت کلیدی لازم در سال 2020

  ده مهارت کلیدی لازم در سال 2020


ادامه ادامه مطلب دو

بهترین طراحی‌های جلد کتاب در سال ۲۰۱۹ به انتخاب نیویورک تایمز

  بهترین طراحی‌های جلد کتاب در سال ۲۰۱۹ به انتخاب نیویورک تایمز


ادامه ادامه مطلب سه

فکر می کنید همه به شما چشم دوخته اند

  فکر می کنید همه به شما چشم دوخته اند


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  داده‌کاوی
  محتوا
  اعتماد
  تعاریف رسانه های اکتسابی، رسانه پولی و رسانه شخصی
  زمینه سازمانی می تواند بر پروژه ها تأثیر بگذارد
  بهترین طراحی‌های جلد کتاب در سال ۲۰۱۹ به انتخاب نیویورک تایمز
  ده تصمیم سال نو برای نویسنده ها
  فکر می کنید همه به شما چشم دوخته اند
  وسواس چیست
  ابتکار «متیو بریدی» پدر فتوژورنالیسم؛ انعکاس فاجعه با انتشار عکس
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 17690صفحه نخست » تازه های شبکه روابط عمومیچهارشنبه، 19 تیر 1398 - 15:50
تقویم روز ارتباطات/ تاس TASS
تاسیس تاس TASS، درسی از شکست ژورنالیسم شوروی ـ گزارش یک روزنامه نگار ایرانی از عادت نوشیدن ودکا در اطاق خبر ایزوستیا!
  

 

 

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199

 

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- دولت شوروی دهم جولای سال 1925خبرگزاری تاس TASS = Telegraph Agency of Soviet Unionرا تاسیس کرد تا انحصار خبررسانی را از دست غرب (به زبان کرملین وقت: امپریالیسم ـ کاپیتالیستهای غارتگر) خارج سازد و اصطلاحا؛ جهانیان را از زوال و انحطاط در کشورهای با نظام کاپیتالیستی، واقعیت رویدادها و نیز پیشرفتهای سوسیالیسم آگاه گرداند.


     طبق اعلامیه رسمی تاسیس تاس در ژوئیه (جولای) 1925، هدف از ایجاد این خبرگزاری خنثی کردن گزارشهای دستچین شده و تبلیغی خبرگزاری های غرب و نیز رسانیدن اخبار فعالیتها و پیشرفتهای شوروی و کمونیست های جهان به ملل دیگر بود که خبرگزاری های غرب متهم شده بودند که آنها را از قلم می اندازند و یا دستکاری می کنند. سران کرملین در آن زمان غافل از این بودند که برای روزنامه نگاری کردن به «روزنامه نگار» نیاز است و پول، شعار، تئوری حزبی، تاسیس مدرسه روزنامه نگاری تاسیس خبرگزاری و ایجاد روزنامه و رادیو نمی تواند «روزنامه نگار» مورد نظر تولید کند؛ استعداد، هوش، علاقه، دلسوزی و انگیزه لازم است و افرادی با این شرایط نادر و کمیاب هستند.


     تاس دو هفته بعد و از بیست و پنجم جولای برجای «آژانس تلگرافی روسیه» نشست و کار خودرا آغاز کرد و در اوج فعالیت دارای 110 دفتر و 5 هزار کارمند ازجمله هزار ژورنالیست (کارمند تحریری) بود. تاس پس از فروپاشی شوروی تحت نام «ایتار تاس» به کار خود ـ محدودتر از گذشته ـ ادامه می دهد. نگاهی به وبسایت های دستگاههای خبری روسیه امروز و مقایسه و دقت در مطالب آنها نشان می دهد که هنوز روس ها موفق به پایان دادن به ضعف ژورنالیسم خود نشده اند و تا بر این ضعف فائق نیایند، قدرت نخواهند شد.


     «تاریخ» نشان داد که تاس وقت به دلیل کمبود روزنامه نگار ماهر در شوروی، و نبودن انگیزه و استعداد و حس مسئولیت در کارکنان تحریری آن موفق به رسیدن به هدفهایش نشد و حتی نتوانست در کشورهای نامتعهد برای اخبار خود به حد کافی مشتری به دست آورد و رسانه های این ممالک را مشترک خود کند. علل آن متعدد و از جمله توجه نکردن به عنصر استعداد در انتخاب دانشجو برای دوره های آموزش روزنامه نگاری، کمبود معلومات عمومی کارکنان تحریری تاس، نارسا بودن شناخت آنان از خبر و اشتیاق به خبرگیری، نبود انگیزه و علاقه فردی به کار خبر و اطلاع رسانی، اداره تاس و رسانه های شوروی بمانند هر سازمان بوروکراتیک دیگر توسط افراد خارج از حرفه و نیز انشای خاص اخبار تاس و ناکامل بودن گزارش ها بود که دوباره نویسی آنها برای رسانه های مشترک، وقت گیر و پُرهزینه بود.


     مورخان یکی از علل فروپاشی شوروی و عقب نشینی سوسیالیسم آن را، ضعف رسانه های آن کشور نوشته اند که نتوانستند پیدایش فساد اداری (دولتی) و نقائص کار و خروج سازمانهای دولتی ـ حزبی از اصول ایدئولوژی (نظام حاکم) و شعارهای انقلاب بلشویکی اکتبر 1917 را به موقع گزارش کنند و بشکافند و درد دلها و ناخرسندی ها و نظرات اتباع را منعکس سازند تا از پیدایش مسائل و نارضایی ها پیشگیری شود. این ژورنالیسم نه مقاله و تفسیرنگار با جرأت داشت و نه آگاه و دلسوز که نظر و اندرز دهند و نه سعی می کرد که نظر دیگران را بیابد و منعکس کند تا مسائل انبوه نشوند.

 

به علاوه، درجریان جنگ سرد دو بلوک ـ ژورنالیست های شوروی نتوانستند آنطور که باید از نظام این جماهیریه دفاع کنند، ضعف های رقیب (بلوک غرب) را که کم هم نبود برملا سازند و لذا با شکست آنان در انجام وظایفشان آن نظام هم فروپاشید. به باور اصحاب نظر، به نظر می رسد که پس از فروپاشی شوروی، رسانه های روسیه هنوز دچار بی هدفی و کمبود روزنامه نگار ماهر هستند و پیشرفت چشمگیر نداشته اند. زیرا که نیروی انسانی است که رسانه ها را بارور می کند، نه سرمایه و تجهیزات و کمک مالی دولت. بررسی مطالب این رسانه ها نشان می دهد که هوادار همان منابع هستند که نسبت به آنان لطف دارند نه کشور و ملت و دولت.


     در «قرن نامه» روند رسانه ها در سده بیستم که در سال 2002 انتشار یافت، نویسنده فصل رسانه های شوروی یک دلیل دیگر هم بر دلایل ضعف رسانه های شوروی وقت افزوده است و آن «تنگ نظری» مدیران این رسانه ها و مسئولان مربوط در دستگاه دولت و حزب حاکم بود که نمی خواستند و اجازه (راه) نمی دادند تا استعدادهای تازه وارد رسانه های شوروی شوند و به وطن کمک کنند تا شکست نخورد؛ حال آن که مارکس و لنین در این زمینه سفارش بسیار کرده بودند.

 

مارکس گفته است که مطبوعات غرب زیربنای کاپیتالیسم این ممالک هستند و برای نابود کردن کاپیتالیسم باید از زیربنای آن آغاز کنیم که رسانه ها هستند. لنین هم تاکید براین داشت که ضعف های جهان کاپیتالیسم را باید از لای بلای مطبوعات آن بیرون کشید، ترجمه کرد و منعکس ساخت تا مردم ما بدانند که مرغ همسایه آنطور که تبلیغ می شود؛ غاز نیست. وی به همین دلیل سالها مطالب اصلی پراودا را شخصا ادیت نهایی (پروف ریدینگ) می کرد.


    یک نویسنده روزنامه اطلاعات (چاپ تهران) که با یک هیات مطبوعاتی ایران به دعوت دولت کرملین به شوروی رفته بود دربازگشت، ضمن گزارش بازدید خود به شورای نویسندگان آن موسسه (موسسه مطبوعاتی اطلاعات) که هر هفته ـ دوشنبه ها ـ تشکیل جلسه می داد گفت: "تعجب کردم و قتی که دیدم در کشوی میز بسیاری از نویسندگان ایزوستیا که در آن زمان سردبیرش دادماد برژنف بود بطری کوچک (اصطلاحا؛ بغلی) ودکا قرارداشت که ضمن لای انگشت داشتن سیگار روشن، پس از نوشتن هر چند پاراگراف یک جرعه از آن بطری می نوشیدند و بوی الکل فضای اطاق خبررا فراگرفته بود و وقتی که اعضای هیات بازدید کننده (هیات ایرانی) موضوع را با سردبیر ایزوستیا (روزنامه ارگان دولت شوروی) در میان گذارد، گفت می داند، ولی به کجا برود روزنامه نگار بهتر بیاورد؟، از هر یک از این نویسندگان چند مقام حزبی پشتیبانی می کنند!.


    مورخان معاصر شکست انقلاب شوروی را مصداقی از عقاید «ادموند بورک» فیلسوف انگلیسی می دانند که کرملین وقت نتوانست واکنش های مردم را تحلیل و درک و راه و روش خودرا اصلاح کند، به عبارت دیگر زنگهای خطر بیماری را بشنود و درمان کند تا بیماری مزمن نشود و بصدا درآوردن زنگهای خطر وظیفه رسانه های یک کشور است که با مهارت و در قالب مطالب ژورنالیستیک آن را منعکس می کنند و تحلیلگران سازمانهای امنیتی می شکافند و مشاوران ویژه (در آمریکا؛ اطاقهای اندیشه و انستیتوهای مطالعاتی) راه حل ارائه می دهند که به صورت پالیسی، قانون و روال کار در می آید.

 

منبع: www.iranianshistoryonthisday.com

 

 

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  ابتکار «متیو بریدی» پدر فتوژورنالیسم؛ انعکاس فاجعه با انتشار عکس


  ده مهارت کلیدی لازم در سال 2020


  11 پیام کنفرانس روابط عمومی 1398


  اعضای جدید هیئت مدیره انجمن روابط عمومی ایران انتخاب شدند


  نحوه استفاده از وسایل دیداری در هنگام سخنرانی


  ده تصمیم سال نو برای نویسنده ها


  واتساپ باز هم سرویس جدید ارائه کرد؛ این بار ارسال تصاویر متحرک


  بهترین طراحی‌های جلد کتاب در سال ۲۰۱۹ به انتخاب نیویورک تایمز


  خدمت به منطقه آرمان مدیریت و پرسنل مجتمع مس سونگون است


  زمینه سازمانی می تواند بر پروژه ها تأثیر بگذارد


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: کارگاه های آموزشی روابط عمومی در حوزه سناریو نویسی و تکنیک های حل مساله در روابط عمومی