شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : ۹ پيش‌بيني براي جهان پساكرونا
یکشنبه، 4 آبان 1399 - 10:35 کد خبر:45082
كوويد-۱۹ ممكن است سيستم ها و صبوري ما را تحت فشار قرار دهد، اما مقاومت ما را نيز بالا مي برد و به ما اجازه مي دهد راه حل هاي جديد و خلاقانه اي را در هنگام ضرورت توسعه دهيم. در جهان پساكرونا، پيش‌بيني مي كنم كه درس هايي را در زمان مبارزه با ويروس آموختيم، به كار ببنديم و دنياي‌مان را تبديل به جاي بهتري كنيم. شما در آينده چه مي‌بينيد؟ 

شبكه اطلاع رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| همين طور كه موج كوويد-۱۹ سراسر جهان را مي‌پيمايد، نوع بشر مجبور به نوآوري و تغيير مسير كار و زندگي خود شده است. فراتر از نقطه‌اي كه اكنون در آن ايستاده‌ايم اين است كه افراد و شركت‌ها در جهان پساكرونا مقاوم‌تر خواهند شد. در اينجا ۹ پيش‌بيني را ارائه مي‌كنيم كه نشان مي‌دهد جهان ما پس از پشت سر گذاشتن دنياگيري چگونه خواهد بود.


۱- افزايش واسطه ها و تعاملات بدون تماس

هنوز زمان زيادي نگذشته است كه ما از لمس صفحه­ نمايش­ ها و كارهايي كه مي ­توانستيم با آن بكنيم، ذوق­ زده مي ­شديم. اما كوويد-۱۹ اغلب ما را نسبت هر سطح قابل لمسي كه مي­ تواند بيماري را منتقل كند، هوشيارتر كرده است، بنابراين در جهان پساكرونا انتظار مي ­رود كه ما صفحات را كمتر لمس كنيم و بيشتر از رابط­ه اي صوتي و ابزارهاي بينايي ماشيني استفاده كنيم. پيش از دنياگيري، ما شاهد گسترش گزينه­ هاي پرداخت بدون تماس در دستگاه ­هاي موبايل بوديم. با اين حال، همزمان با افزايش تعداد افرادي كه مي ­خواهند سطوح كمتري را لمس كنند، اين گزينه­ پرداخت براي كالاها و خدماتي كه نياز به تماس فيزيكي ندارند، طرفداران بيشتري خواهد يافت. انتظار مي ­رود كه شاهد گسترش رابط­ه اي صوتي و بينايي ماشيني باشيم كه چهره­ ها و ژست ­هاي حركتي را در صنايع مختلف تشخيص مي­ دهد تا ميزان تماس فيزيكي را محدود كند.


۲-تقويت زيرساخت هاي ديجيتال

كوويد-۱۹ سبب شده است كه مردم خود را به كار كردن از خانه و در تنهايي وفق دهند. اين ويروس با مجبور كردن دسته ­جمعي ما براي يافتن راه ­حل ­هاي ديجيتال براي برگزاري جلسات، درس­ ها، تمرينات و ساير كارها در خانه، به بسياري از ما اجازه مي ­دهد كه امكان استمرار برخي از اين كارها را در جهان پساكرونا محتمل بدانيم. من متوجه شدم كه مسافرت كردن به ساير كشورها تنها براي شركت در يك جلسه هميشه ضروري نيست، و دريافتم كه تماس تصويري براي تمام انواع جلسات (بله تمام آنها، حتي براي جلسات هيئت مديره) مي­تواند به يك اندازه مفيد باشد. به بركت لزوم فاصله­ گيري اجتماعي دخترم اولين درس پيانوي خود را در طول يك تماس ويدئويي آموخت و با كمال تعجب خيلي خوب پيش رفت.
مطالب مرتبط: خرده‌فروشان با كمبود اطلاعات در دوران همه‌‌گيري كرونا مواجه هستند


۳-نظارت بهتر با استفاده از اينترنت اشياء و كلان داده

ما قدرت داده­ ها در دوره­ دنياگيري را به­ صورت واقعي مي­بينيم. درس­ هايي كه از اين تجربه مي ­آموزيم به ما خواهد گفت كه چطور مي­ توانيم دنياگيري­ هاي آتي را با استفاده از فناوري اينترنت اشياء و كلان داده تحت نظر بگيريم. اپليكيشن ­هاي ملي يا جهاني سيستم­ هاي هشدار اوليه بهتري را فراهم مي ­نمايند چراكه اين اپليكيشن ها مي­ توانند افرادي را كه علايم شيوع ويروس را دارند گزارش داده و رديابي كنند. بنابراين مي ­توان با استفاده از داده ­هاي سيستم تعيين موقعيت جغرافيايي (GPS) افراد در معرض خطر و افرادي كه با آن ها در تعامل بوده ­اند را براي نشان دادن شيوع بيماري، رديابي نمود. هر كدام از اين تلاش­ ها بايد به دقت اجرا شوند تا از حريم خصوصي افراد حفاظت شده و از سوءاستفاده از اين داده­ ها جلوگيري شود. با اين حال، اين كار مزاياي بسياري را براي نظارت مؤثرتر و مقابله با دنياگيري ­هاي آتي ارائه مي ­دهد.


۴-توسعه دارو با كمك هوش مصنوعي

هرچه سريعتر بتوانيم يك داروي مؤثر و ايمن براي درمان و يك واكسن براي جلوگيري از ابتلاي به كوويد-۱۹ و ويروس ­هاي آينده توليد و توزيع كنيم، اين بيماري سريع تر مهار خواهد شد. هوش مصنوعي شريك ايده ­آلي براي توسعه دارو است زيرا مي ­تواند تلاش­هاي انسان را تسريع و تكميل نمايد. واقعيت كنوني، تلاش ­هاي آينده براي كاربرد هوش مصنوعي در توسعه­ دارو را به ما نشان مي ­دهد.


۵-پزشكي از راه دور

آيا ايميل ­هايي را از متخصصان مراقبت ­هاي پزشكي مبني بر پزشكي از راه دور يا مشاوره مجازي دريافت كرده ­ايد؟ بسياري از متخصصان به ­منظور كنترل ترافيك انساني در بيمارستان ­ها و ساير مطب­ هاي پزشكي درحال اطلاع ­رساني به بيماران­شان هستند كه مي­ توانند از طريق تماس ويدئويي مشاوره­ هاي لازم را دريافت كنند. مراقبت از راه دور مي­ تواند به­ جاي ازدحام مردم در مطب دكتر يا مراكز درماني، خدمات باليني را بدون ويزيت حضوري ارائه دهد. برخي از مراكز درماني پيش از شيوع كوويد-۱۹ تا حدودي اين خدمات را ارائه مي ­دادند، اما درحال حاضر علاقه به اين كار به ­ويژه در مناطقي كه طرح دوري ­گزيني اجتماعي الزامي شده، افزايش يافته است.

۶-خريد آنلاين بيشتر

علي­ رغم اينكه بسياري از كسب ­وكارها پيشتر وارد حوزه فروش آنلاين شده بودند، كوويد-۱۹ كاري كرد كه هرگز پيش از آن اين حجم خريد آنلاين وجود نداشت. كسب وكارهايي كه گزينه خريد آنلاين نداشتند با فروپاشي مالي مواجه شدند، و آنهايي كه چنين امكاني را ارائه مي ­دادند در تلاش براي تقويت پيشنهادات بودند. پس از كوويد-۱۹، كسب ­وكارهايي كه مي­ خواستند در رقابت باقي بمانند، حتي با وجود حفظ فروشگاه ­هاي فيزيكي خود، راه هايي براي داشتن خدمات آنلاين خواهند يافت، و به ­منظور انطباق با موج تقاضاها سيستم­ هاي حمل و نقل و تحويل كالا را بهبود خواهند داد، خواه به دليل ترجيح فروشنده خواه مقابله با دنياگيري ­هاي آتي.


۷-اتكاي بيش از پيش به ربات ها

ربات­ ها به ويروس مبتلا نمي ­شوند. شركت ­ها دريافتند كه درحال حاضر ربات ­ها مي­ توانند از ما حمايت كنند و نقش مهمي در جهان پساكرونا يا در طول دنياگيري آينده ايفا كنند، چه در تحويل خواروبار يا پذيرش وظايف خطير در مراكز درماني يا براي ادامه كار كارخانه ­ها.


۸-افزايش رويدادهاي ديجيتال

سازمان­ دهندگان و شركت ­كنندگان رويدادهاي حضوري كه مجبور شدند به صورت ديجيتال فعاليت كنند، دريافتند كه هر دو نوع رويداد مزايا و معايب خاص خود را دارد. براي مثال، من مرتباً در مذاكرات مربوط به فناوري در مجلس نمايندگان در لندن شركت مي­ كنم. جلسه اين هفته با موضوع «هوش مصنوعي در آموزش» به صورت مجازي برگزار شد و بسيار خوب پيش رفت و افراد بيشتري نيز در آن شركت كردند. ما برعكس رويداد حضوري با مشكل كمبود ظرفيت مواجه نشديم، به­ علاوه شركت­ كنندگاني از سراسر جهان داشتيم. هرچند پيش­ بيني نمي ­كنم كه رويداد حضوري پس از كوويد-۱۹ به­ طور كامل جايگزين شود، اما معتقدم برگزاركنندگان رويدادها راه هايي را خواهند يافت كه جنبه ­هاي ديجيتال بتواند رويدادهاي حضوري را تكميل نمايد. من افزايش شديد رويدادهاي تركيبي (هيبريدي) را پيش ­بيني مي ­كنم كه در آن بخشي از رويداد به ­صورت حضوري برگزار شود و ساير بخش ­ها به­ صورت ديجيتال ارائه گردد.

۹- رشد ورزش هاي الكترونيكي

رويدادها، سازمان­ ها و طرفداران ورزشي بايد با اين واقعيت كنار بيايند كه ورزش ­هاي مورد علاقه­ شان به دليل شيوع كوويد-۱۹ يا به حال تعليق درآمده ­اند يا به ­طور كامل لغو شده­ اند. اما ورزش ­هاي الكترونيكي درحال پيشرفت هستند. حتي نسخه ­هاي الكترونيكي مسابقات اتومبيل ­راني فرمول ۱ در تلويزيون پخش مي­ شوند و هرچند اين نسخه­ ها مشابه مسابقات سنتي فرمول ۱ نيستند، اما يك خروجي «ورزشي» به مردم مي­ دهد. برعكس رويدادهاي ورزشي غالب، رويدادهاي ورزش الكترونيكي به راحتي مي ­توانند به فضاي آنلاين منتقل شوند. همچون رويدادها، پيش­بيني مي­ كنم درجايي كه رويدادهاي فيزيكي با گزينه­ هاي ديجيتال تكميل مي­ شوند، ما شاهد افزايش پوشش ورزش ­هاي تركيبي (هيبريدي) خواهيم بود.

كوويد-۱۹ ممكن است سيستم ها و صبوري ما را تحت فشار قرار دهد، اما مقاومت ما را نيز بالا مي برد و به ما اجازه مي دهد راه حل هاي جديد و خلاقانه اي را در هنگام ضرورت توسعه دهيم. در جهان پساكرونا، پيش‌بيني مي كنم كه درس هايي را در زمان مبارزه با ويروس آموختيم، به كار ببنديم و دنياي‌مان را تبديل به جاي بهتري كنيم. شما در آينده چه مي‌بينيد؟

منبع: Forbes
https://weblogibc-co.com