شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : فن‌آوري هوش مصنوعي و اينترنت نسل پنجم در خدمت «خانه هوشمند آينده»
شنبه، 5 مهر 1399 - 10:07 کد خبر:44675
فن‌اوري اينترنت نسل پنجم چشم اندازي براي ارتقاء تكنولوژي خانه‌هاي هوشمند در اروپا در سطحي بالاتر فراهم مي كند. چگونگي مواجه با جمعيت رو به رشد افراد مسن، چالشي براي اروپا و فراتر از اروپاست. ايده «خانه هوشمند» در شهر پاتراس احتمالا مي تواند راه حلي براي اين موضوع باشد.شبكه اطلاع رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| فن‌‌آوري هوش مصنوعي از جمله تكنولوژي هايي مورد استفاده در تغييرات بزرگ در ابعاد مختلف زندگي در آينده است.

به گزارش شارا به نقل از يورونيوز، در شهر پاتراس در غرب يونان، محققان از تكنولوژي هوش مصنوعي براي ايجاد انقلاب در خانه‌هاي ما استفاده مي كنند.

با طولاني تر شدن عمر و افزايش فشار بر سيستم‌هاي بهداشتي و بيمه‌اي، «زندگي مساعدت شده» به مفهومي جديد در دنياي فناوري تبديل شده است.

در دانشگاه پلوپونز يونان نمونه‌اي از يك خانه هوشمند آينده ساخته شده است. خانه‌اي كه براي افراد مسن، افراد داراي معلوليت و كساني كه از بيماري‌هاي مزمن رنج مي برند طراحي شده است تا استقلال را به آنها باز گرداند.

در اين خانه روي ديوار يك آينه هوشمند نصب شده كه با استفاده از فن‌‌آوري تشخيص چهره مي تواند علائم مرتبط با سلامتي را تشخيص دهد.

كريستوس آنتونوپولوس، استاديار دانشگاه پلوپونز درباره اين تكنولوژي مي گويد: «آينه علائم حياتي بيومتريك پايه‌اي مانند ضربان قلب و فشار را اندازه گيري مي كند و مي تواند مردمك چشم را كنترل كند و مشكلات احتمالي آينده در كبد و موارد ديگر را نشان دهد. تمام اين اطلاعات مستقيما براي پزشك و يا اعضاي خانواده ارسال مي شود.»

كوستاس، مردي كه براي تست اين خانه به دانشمندان كمك مي كند با كمك حسگرها، تمرينات توانبخشي را انجام مي دهد. او با استفاده از حركات بدن، خودش را در داخل دايره سبز نگه دارد تا پزشكش از پيشرفت وضعيت او مطلع شود.

كريستوس آنتونوپولوس، استاديار دانشگاه پلوپونز مي افزايد: «در حال حاضر ظرفيت زيرساخت‌هاي معمول بيمارستاني پر شده است. در آينده وضعيت بدتر خواهد شد. بنابراين هر خدماتي را كه بتوانيم از بيمارستان به خانه منتقل كنيم و در خانه انجام دهيم براي بيمارستان و كل سيستم بهداشتي بسيار مهم و مفيد خواهد بود.»

كوستان در اين خانه هوشمند مي تواند با دستورات صوتي، درها و پنجرها و چراغ ها را كنترل كند. اگر رفتارهاي منظم فرد تغيير كنند، حسگرها مي توانند حركات فرد را رصد كرده و علائم اوليه بيماريي مانند زوال عقل را تشخيص دهند

كوستاس كوتسوپولوس، ۶۹ ساله مي گويد: «اگر اين تكنولوژي را در خانه داشته باشم بسيار خوشحال مي شوم زيرا امنيت و سلامتم را تضمين مي كند مثل اين است كه پزشكي در خانه باشد.»

خانه هوشمند به كمك هوش مصنوعي روي سيستم كلوآد اجرا مي شود اما اين كمي مانند عملكرد برادر بزرگ براي نظارت بر زندگي ما نيست؟

نيكلاس وروس، استاد دانشگاه پلوپونز مي گويد: «ما اتفاقاتي را دنبال مي كنيم كه رخ داده‌اند. بنابراين بعنوان مثال در مورد افتادن فرد، مي دانيم كه زمين خوردن رخ داده است بدون داده‌ها يا عكس يا ويدئويي براي تشخيص فردي كه به زمين افتاده است.»

فن‌اوري اينترنت نسل پنجم چشم اندازي براي ارتقاء تكنولوژي خانه‌هاي هوشمند در اروپا در سطحي بالاتر فراهم مي كند.

چگونگي مواجه با جمعيت رو به رشد افراد مسن، چالشي براي اروپا و فراتر از اروپاست. ايده «خانه هوشمند» در شهر پاتراس احتمالا مي تواند راه حلي براي اين موضوع باشد.