شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : با سرمايه گذاري فولاد مباركه صورت گرفت؛ كلنگ توسعۀ شركت فولاد اميركبير كاشان به زمين زده شد
یکشنبه، 16 شهریور 1399 - 12:42 کد خبر:44419
با حضور معاون وزير صمت، استاندار اصفهان، مديرعامل فولاد مباركه، امام‌جمعه، نمايندۀ مردم كاشان و آران و بيدگل در مجلس شوراي اسلامي، مديرعامل شركت فولاد اميركبير كاشان و جمعي از مسئولين اين شهر، كلنگ طرح توسعۀ شركت فولاد اميركبير كاشان در دو فاز و با ظرفيت اشتغال‌زايي براي ۱۰۸۰ نفر، با سرمايه‌گذاري فولاد مباركه به زمين زده شد.


 

 

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| با حضور معاون وزير صمت، استاندار اصفهان، مديرعامل فولاد مباركه، امام‌جمعه، نمايندۀ مردم كاشان و آران و بيدگل در مجلس شوراي اسلامي، مديرعامل شركت فولاد اميركبير كاشان و جمعي از مسئولين اين شهر، كلنگ طرح توسعۀ شركت فولاد اميركبير كاشان در دو فاز و با ظرفيت اشتغال‌زايي براي ۱۰۸۰ نفر، با سرمايه‌گذاري فولاد مباركه به زمين زده شد.

به گزارش شارا به نقل از روابط‌عمومي 
شركت فولاد مباركه اصفهان، در اين آئين، خداداد غريب‌پور معاون وزير صمت و رئيس هيئت عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران طي سخناني گفت: ما در ايميدرو به توسعه و سرمايه‌گذاري‌هاي اجتماعي مي‌انديشيم؛ بنابراين در كنار اتخاذ تصميمات لازم، ابزار لازم را نيز ايجاد مي‌كنيم و اين ابزار براي توسعۀ شركت فولاد اميركبير كاشان بيش از 700 ميليارد تومان منابع مالي است كه شركت فولاد مباركه آن را فراهم كرده است.


فولاد مباركه ظرف يك ماه آينده 10 هزار ميليارد ريال افزايش سرمايه در دست اقدام دارد و پروژه‌اي كه امروز شاهد آغاز رسمي احداث آن بوديم خروجي يكي از طرح‌هاي توسعه‌اي است كه تكميل زنجيرۀ ارزش را شكل خواهد داد و در قالب طرح جامع فولاد كشور كه به‌تازگي نيز به‌روزآوري شده رقم خواهد خورد.


به‌طوركلي طرح منطقۀ ويژۀ كاشان 250 هكتار فنس‌كشي و جاده‌سازي دارد و اميدواريم براي فازهاي بعدي اين طرح نيز تأمين اعتبار شود.


سرمايه‌گذاران بسياري در كاشان آمادۀ سرمايه‌گذاري‌اند. همچنين با همكاري صندوق بيمۀ فعاليت‌هاي معدني كشور، تأمين مالي معادن كوچك و متوسط در اين شهرستان در حال انجام است. ظرفيت اكتشافي ايميدرو در شهرستان‌ها نيز وجود دارد تا اكتشافات در اين شهرستان كامل شود.


به خاطر داشته باشيم هرگونه سرمايه‌گذاري مكمل زنجيرۀ ارزش، اولا بايد در راستاي تأمين نياز كارخانه و ثانيا در مسير صادرات بيشتر باشد. سرمايه‌گذاري‌هاي موازي يا سرمايه‌گذاري براي آن‌هايي كه خوراك و بازار ندارند انجام نخواهيم داد.


در خصوص توسعۀ فولاد كشور هم بايد اضافه كرد براي دست‌يابي به ظرفيت 55 ميليون تن فولاد، دو پروژۀ مهم گروه فولاد مباركه، شامل پروژه‌هاي 10 ميليون تني فولاد هرمزگان و 10 ميليون تني چابهار در دست اقدام است؛ ضمن اينكه در همين زمينه دو پروژۀ 10 ميليون تني ديگر با رويكرد صادراتي و حتي تأمين مواد اوليه از خارج از كشور در دو منطقۀ يادشده در دستور كار قرار گرفته است.


فولاد مباركه در بين شركت‌هاي سرمايه‌گذار در اين پروژه پيشتاز است


رويكرد ايميدرو و شركت‌هاي بزرگ همكار اين سازمان، توسعه و افزايش سهم معدن و صنايع معدني و نقش‌آفريني هرچه بيشتر در توليد ناخالص ملي (GDP) كشور است. در اين راستا مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي بزرگ و زيربنايي ازجمله امضاي تفاهم‌نامۀ راه‌آهن محور سنگان به بافق صورت گرفته كه فولاد مباركه در بين شركت‌هاي سرمايه‌گذار در اين پروژه پيشتاز است. جادۀ تربت به خواف در منطقۀ شرق كشور نيز به جهت آنكه فولاد مباركه در آنجا به توليد 5 ميليون گندله و 5 ميليون كنستانتره دست خواهد يافت، با مشاركت شركت‌هاي ديگري ازجمله فولاد خوزستان و فولاد خراسان اجرايي خواهد شد.


براي افزايش سهم معدن و صنايع معدني در توليد ناخالص ملي بالغ بر 24 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در نظر گرفته شده كه تأمين نيمي از اين مقدار به‌تنهايي توسط صنعت فولاد كشور صورت گرفته است؛ بدين ترتيب ظرفيت توليد فولاد از 37 ميليون به 40 ميليون تن در سال جاري افزايش خواهد يافت و با دستيابي به اين اتفاقات كم‌نظير شاهد رونق بيشتر و اشتغال بيش از 200 هزار نفر در بخش فولاد خواهيم بود.


اين اتفاق مباركي است كه شركت‌هاي بزرگ كشور مانند فولاد مباركه، علاوه بر توليد وارد عرصۀ سرمايه‌گذاري در زيرساخت‌ها از قبيل راه‌سازي، ريل، بندر و ... شده‌اند.


جايگاه كشور از رتبۀ دهم به نهم ارتقا يافته است


عملكرد كشور در حوزۀ معدن و صنايع معدني در سال جاري بسيار خوب بوده است. در زمينۀ جهش توليد خوشبختانه در پنج‌ماهۀ ابتدايي امسال در شمش فولاد 9 درصد، در آهن اسفنجي 12 درصد و در محصولات فولادي 5 درصد رشد داشته‌ايم. ميانگين توليد فولاد كشور در شش‌ماهۀ اول سال 2020 ميلادي 10.2 درصد رشد داشته كه بيشترين رشد در دنيا بوده است.


با توليد 2 ميليون و 400 هزار تن فولاد در ماه قبل، جايگاه جهاني كشور از رتبۀ دهم به نهم ارتقا يافته است. در شش‌ماهۀ اول سال 2020 ميلادي با توليد 15 ميليون تن آهن اسفنجي، رتبۀ اول را در بين ديگر كشورها از آن خود كرده‌ايم.


در توليد كنستانتره تا پايان سال گذشته به 57 ميليون تن توليد دست يافتيم و در سال جاري پيش‌بيني مي‌كنيم به عدد 67 ميليون تن دست يابيم. در توليد گندله نيز در سال 98 به 47 ميليون تن دست يافتيم و پيش‌بيني مي‌شود اين مقدار توليد در سال جاري به 66 ميليون تن افزايش يابد.


استخراج سنگ‌آهن در كشور در سال جاري به بيش از 100 ميليون تن و در چشم‌انداز فولاد اين رقم به 160 ميليون تن خواهد رسيد.


در سال گذشته نزديك به 12 ميليون تن فولاد صادر شد كه از اين ميزان 7 ميليون تن شمش و مابقي محصولات فولادي بود. اصرار ما بر اين است كه محصولات با ارزش افزودۀ بالا صادر كنيم. معتقديم تبديل شمش به انواع ورق و محصولات فولادي ارزش افزودۀ زيادي براي كشور به همراه دارد.


تأكيد ما در ايميدرو بر توسعۀ بنگاه‌هاي بزرگ و حمايت از سهام‌داران در بازار سرمايه است و 40 هزار ميليارد تومان افزايش سرمايه خود دليل اين ادعاست.


به هر تقدير ابزار لازم در فولاد مباركه، در منطقۀ ويژه و ايميدرو فراهم است، پيمانكار مناسب هم وجود دارد و اميدواريم مسئولان مربوطه نيز كمك كنند تا اين پروژه‌ها به ثمر برسد و اتفاقات خوب ديگري رقم بخورد.

حميدرضا عظيميان، مديرعامل فولاد مباركه:
تكنولوژي توسعۀ فولاد اميركبير كاشان براي فولاد مباركه كاملا شناخته شده است و جاي نگراني ندارد


در حال حاضر با وجود 10 كارخانه و خط توليد، ظرفيت توليد ورق گالوانيزه در كشور حدود 2 ميليون تن و ميزان مصرف يك ميليون تن است؛ بنابراين با ظرفيت مازاد گالوانيزه مواجهيم.


چهار كارخانۀ توليد ورق گالوانيزه در گروه فولاد مباركه (فولاد اميركبير در كاشان، تاراز در شهركرد، ورق خودرو در سفيددشت و واحد گالوانيزۀ شركت فولاد مباركه) وجود دارد. در خصوص توسعۀ مدنظر در فولاد اميركبير كاشان بايد گفت افزايش ظرفيت خط اسيدشويي از طريق نوسازي خط و اگر جواب ندهد، ايجاد يك پلنت جديد، و همچنين ايجاد يك خط نورد 250 هزار تني براي افزايش ظرفيت تا 500 هزار تن در سال از زيرساخت‌هاي اين توسعه بوده است.


اجراي طرح نورد گرم شمارۀ 2 فولاد مباركه از ديگر ملزومات اصلي براي به بار نشستن طرح‌هاي توسعۀ فولاد اميركبير كاشان است؛ به‌نحوي‌كه ورق نورد شده در نورد گرم شمارۀ 2 فولاد مباركه بايد در خط اسيدشويي و نورد اين كارخانه نورد و در ادامه به ورق گالوانيزه تبديل شود.


فولاد مباركه با در اختيار داشتن حدود 58 درصد سهام شركت فولاد اميركبير كاشان، سهام‌دار عمدۀ اين شركت است. در حال حاضر بهترين ورق گالوانيزۀ كشور در شركت فولاد اميركبير كاشان در حال توليد است. در خصوص توسعۀ اين كارخانه هم با توجه به اينكه مشاور اجراي اين پروژه، شركت فني مهندسي فولاد مباركه است و تكنولوژي آن برايمان شناخته‌شده است، هيچ جاي نگراني وجود ندارد. به‌هرحال امروز خوشحاليم كه تكميل اين زنجيره با هماهنگي كامل وارد فاز اجرا مي‌شود.

آيت‌الله سليماني امام‌جمعه كاشان:
اينكه برادران ما در عرصۀ فولاد كه به‌حق پرچم‌دار پيشرفت و توسعۀ اقتصادي است، اين‌گونه تلاش مي‌كنند، شايستۀ سپاس‌گزاري است


دو نكته را يادآور مي‌شويم: نكتۀ اول اينكه درست است انقلاب اسلامي ما نه انقلاب اقتصادي، كه يك انقلاب اعتقادي بود، اما شكافندۀ علوم، امام باقر(ع) فرموده: در تداوم انقلاب اساسي‌ترين موضوع اقتصاد است. اگر بناست انقلاب باقي بماند و مردم در دل با شادابي از انقلاب طرفداري كنند، اين امر تنها با پرچم‌داري اقتصاد ممكن مي‌شود. هرجا وضعيت اقتصادي مطلوب باشد، مردم با تمام وجود به پاي انقلاب مي‌مانند.


فقر طغيان، آلودگي و تخلفات مدني به بار مي‌آورد. اينكه برادران ما در عرصۀ فولاد كه به‌حق پرچم‌دار پيشرفت و توسعۀ اقتصادي است، اين‌گونه تلاش مي‌كنند، شايستۀ سپاس‌گزاري است. جلسه تخصصي است و اهل‌فن بايد صحبت كنند، ولي من وظيفه دارم تشكر كنم. بارها در جاهاي گوناگون ديده‌ايم كه بسياري از مشكلات، ضايعات اجتماعي، تخلفات مدني و ابتلاي فراوان خرد و كلان با ايجاد اشتغال برطرف شده است. بي‌ترديد با اقتصاد مطلوب تهاجم فرهنگي دشمن نيز خنثي مي‌شود.


نكتۀ دوم اينكه در مباني دين ما در زمينۀ صنعت آن‌قدر عبارات زيبا وجود دارد كه گويي اين عزيزان متخصصان صنعت هستند. امام سجاد (ع) فرموده: اولين شرط پيشرفت صنعت مهارت است.
گاهي بعضي امتيازات صنعتي بدون در نظر گرفتن تناسب رشته و تخصص به افراد واگذار شد؛ اشتباه فاحشي كه فقط براي امتيازفروشي بود، نه براي احداث صنايع. پول از بانك به خانه رفت و صنعت به ساختمان پزشكان و ساختمان مسكوني تقليل يافت.


امروز بحمدالله در منطقۀ كاشان به‌قدري آموزش عالي رشد كرده، چه در بخش دولتي و چه آزاد، كه مي‌تواند نيروهاي موردنياز صنايع منطقه را تربيت كند و اين كار درستي است. در اين حالت است كه توليدات دانشگاه متناسب با تقاضا خواهد بود. معصوم(ع) فرمود: امانت‌دار باشيد. نبايد حاصل صنعت در كارگاه‌هاي بيرون انباشته شود. حاصل صنعت بايد در پيشرفت منطقه و توسعۀ صنعت به كار گرفته شود. درآمد اين صنعت فاز 1 و 2 را مديريت و تأمين و پشتيباني مي‌كند و بايد از مديران صنعت و ديگر سروران و عزيزان در اين خصوص تشكر كنيم. امام صادق (ع) فرمود: توليدات صنعت منجر به رشد آن صنعت مي‌شود. اگر درآمدهاي صنعت در توسعۀ آن نقش داشته باشد، نتيجۀ آن كارمند و كارگر و مهندسي خواهد بود كه مي‌داند حاصل دسترنج او در همان‌جا به رشد همان صنعت منتهي خواهد شد تا فرزندش بتواند در آينده تضمين شغلي داشته باشد.


سه خصلتِ مهارت، امانت و عشق به كار مي‌تواند در كشور ما صنعت را رشد دهد. درست است كه افزايش توليد در عرصۀ كشاورزي نياز جامعۀ ماست و بايد در زمينۀ كشاورزي و دامداري نيز اقداماتي براي پيشرفت صورت بگيرد، اما رشد كشاورزي آن‌قدر زياد نيست. آقا فرمودند «جهش توليد» و البته جهش توليد عرصۀ كشاورزي را هم شامل مي‌شود و تا حدي هم سهل‌التحصيل است، ولي با رشد جمعيت اين جهش توليد در زمينۀ كشاورزي و دامي نمي‌تواند مشكل را حل كند؛ جهش توليد در صنعت كارا خواهد بود.

ساداتي‌نژاد نمايندۀ مردم كاشان و آران و بيدگل:
فولاد مباركه پرچم پرافتخار صنعت در ايران است


انتظار ما توسعۀ صنعتي استان بود كه الحمدالله به همت آقاي غريب‌پور و آقاي عظيميان صورت گرفت. عمدۀ اشتغال منطقه مربوط به ايجاد 400 تا 500 فرصت شغلي در فاز 2 است. در فاز 1 براي80 نفر اشتغال ايجاد شده است. خواهش ما اين است كه پس از پيشرفت 50 درصدي فاز 1، فاز 2 گالوانيزه آغاز گردد. همچنين انتظار داريم فاز 3 كه خط توليد ورق‌هاي رنگي است شروع شود. كاشان قطب گالوانيزۀ كشور است و اگر فاز 2 نباشد به‌مرور اين جريان از بين خواهد رفت. اين شركت يك شركت برجستۀ فني است و حتما عزيزان سرمايه‌گذار بيش از ما دلسوز آن هستند. از مديرعامل فولاد مباركه درخواست كرده‌ايم اولا سود اين شركت كه سهم فولاد مباركه است، در سال جاري و سال‌هاي آينده در توسعه‌هاي شركت هزينه گردد تا منابع اين پروژه تأمين شود. ثانيا پروژه به‌سرعت اجرا شود، به‌كارگيري نيروهاي بومي و پيمانكاران كاشاني در اولويت باشد و خريد از صنايع مستقر در كاشان انجام گيرد.


فولاد مباركه پرچم پرافتخار صنعت در ايران است. اين شركت كه الحمدالله در استان اصفهان واقع شده، خدمات بزرگي به اصفهان مي‌كند و ميزان زيادي از توسعۀ شهر اصفهان مديون فولاد مباركه است. ما دست همۀ مديران و كساني را كه در فولاد مباركه زحمت مي‌كشند مي‌بوسيم. اينكه اعلام شده 100 ميليارد تومان در حوزۀ زيرساخت به منطقۀ ويژه اقتصادي كاشان اختصاص خواهد يافت به نظر من يك نگاه نو به منطقۀ ويژه اقتصادي است و من واقعا از حمايت‌هاي فولاد مباركه و ساير مسئولين امر سپاسگزارم.

عاليوند، مديرعامل شركت فولاد اميركبير كاشان:
اجراي عمليات توسعۀ فولاد اميركبير كاشان ظرف مدت 24 ماه


عمليات اجرايي احداث خط نورد سرد به ظرفيت ۲۵۰ هزار تن، توسعۀ خط اسيدشويي تا ظرفيت ۵۰۰ هزار تن، احداث كارگاه سنگ‌زني و آماده‌سازي غلتك‌هاي نورد در فاز اول و احداث خط گالوانيزه۲ و توليد محصولات سرد ازجمله برنامه‌هاي توسعه‌اي شركت فولاد اميركبير كاشان است.


اين طرح در مدت ۲۴ ماه اجرايي خواهد شد. صنايع ساختمان، صنايع خودرو، صنايع لوازم‌خانگي، صنايع فلزي سبك، صنايع تكميلي (پوشش‌دهي)، صنايع نفت و گاز (بشكه‌هاي فلزي) و صنايع تبديلي از صنايع مصرف‌كنندۀ تركيبات توليدي طرح توسعۀ فولاد اميركبير كاشان هستند.


تأمين مواد اوليۀ ورق فول هارد خط گالوانيزۀ 2 فولاد اميركبير كاشان، تأمين مواد اوليۀ شركت‌هاي گالوانيزۀ كشور، افزايش ظرفيت توليد ورق سرد در شركت فولاد اميركبير كاشان و توليد ورق سرد با ضخامت‌هاي كم و همچنين ايجاد ارزش افزوده از اهداف مهم اجراي اين پروژه است.


مجموع سرمايه‌گذاري ارزي و ريالي اين طرح توسعه‌اي به ترتيب ۱۲ ميليون يورو و ۳۷۰۰ ميليارد ريال است. اجراي اين طرح براي ۱۰۸۰ نفر به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم اشتغال‌زايي ايجاد كرده و زمينه‌ساز كمك به اقتصاد منطقه و رونق كسب‌وكارهاي محلي خواهد بود.

رضايي استاندار اصفهان:
از توسعۀ فولاد اميركبير كاشان با تمام وجود دفاع كرديم


به‌عنوان سربازان نظام هرجا مسئوليتي داريم، خصوصا در جهت اجرايي كردن ديدگاه‌هاي مقام معظم رهبري، وظيفۀ شرعي‌ ما اين است كه با نهايت تلاش كار كنيم. كاشان پارۀ تن استان اصفهان است. با كمال افتخار در خدمت مردم عزيز، فهيم و متدين كاشان هستيم و اين را تكليف قانوني و وظيفۀ شرعي خود مي‌دانيم؛ همچنان كه از توسعۀ فولاد اميركبير با تمام وجود دفاع كرديم. مسئلۀ بسيار مهم اين است كه ما در استان تشنه‌ايم و بزرگ‌ترين نگراني ما كمبود آب است. از ديگر سو، سازمان‌هاي زمين‌شناسي و نقشه‌برداري كشور بزرگ‌ترين مشكل ما را فرونشست زمين اعلام كرده‌اند. از نمايندگان استان تقاضاي همياري و چاره‌انديشي اساسي داريم. اصفهان در معرض خطر است. دستاوردهاي دوران تحريم و كرونا با وفاق، همدلي، پشتيباني، هماهنگي و هم‌زباني به دست آمده است. همه در يك كشتي سواريم، پس بايد به يكديگر كمك كنيم. بايد با يكديگر گفت‌وگو كنيم و هماهنگ و همفكر باشيم تا بتوانيم چيزي را كه مدنظر مقام معظم رهبري است اجرا و دين خود را ادا كنيم تا ان‌شاءالله رحمت الهي هم شامل حالمان شود.