شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : مديريت هزينه تبليغات تلويزيوني در ايام شيوع كرونا
یکشنبه، 10 فروردین 1399 - 18:52 کد خبر:42226
درست است كه فشار‌هاي اقتصادي در زمان شيوع بيماري و تعطيلي مقطعي برخي از كسب و كارها مي‌تواند براي بسياري از شركت‌هاي صاحب نام مشكل‌ساز باشد اما در عين حال مي‌تواند فرصتي باشد براي شركت‌هاي نوپا با رويكرد كسب و كار اينترنتي تا بتوانند از كاهش ميزان تبليغات يا متوقف شدن تبليغات در شركت‌هاي بزرگ حداكثر استفاده را به عمل بياورند و خودي نشان بدهند، به تعبيري اين موضوع فرصتي فراهم مي‌كند تا بتوانند به‌عنوان يك فرصت‌طلايي فضاي رقابتي را به سود خود رقم بزنند.


شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| با اين ديدگاه كه تبليغات صرفاً براي افزايش فروش است لازم است كه در زمان بحراني و به خصوص در اين ايام شيوع بيماري و تعطيلي مقطعي برخي از كسب و كارها، مي بايست به مقوله تبليغات به‌گونه‌اي ديگر هم نگريست و ابعادي كه تاكنون از تبليغات به آن توجه نشده نيز در نظر گرفت.


واقعيت اين است كه ما بيشتر از فروش بايد ‌«‌اثر تقويتي‌»‌ را در تبليغات مدنظر قرار دهيم. موضوع اين است كه دو گروه به تبليغات توجه بيشتري دارند؛ آنهايي كه مي‌خواهند محصولي جديد خريداري كنند و دوم آنهايي كه محصول خود را خريداري كرده‌اند و دوست دارند محصول خريده شده را در آگهي‌هاي تلويزيوني مشاهده كنند.


در بررسي ها نشان داده شده است كه بيشترين كساني كه آگهي‌ها را در تلويزيون نگاه مي‌كنند كساني هستند كه محصول ما را خريده‌اند و به‌نوعي با نگاه كردن به تبليغات مي‌خواهند از ما تأييد بگيرند.


در اين زمان است كه مديران تبليغات نبايد مشتري‌ها را رها كنند و با تبليغات خريد آنها را تأييد و در اين زمينه تكرار خريد را تقويت كنند. اين موضوع به نظر غير‌منطقي مي‌آيد يعني وقتي محصولي را خريده‌ايم نيازي نيست كه تبليغات را تعقيب كنيم، ولي انسان‌ها عموماً اين‌گونه هستند و دوست دارند چيزي كه خريده‌اند مرتب تبليغ شود تا حس رضايت در آنها تقويت شود.


اين حس رضايت موضوع بسيار مهمي است كه مديران تبليغات نبايد آن را ناديده بگيرند؛ اساساً به همين دليل است كه مي‌گوييم ما در هر صورتي بايد تبليغ كنيم حتي اگر به لحاظ اقتصادي تحت فشار باشيم.


اگر در بحران اقتصادي همچون ايام شيوع ويروس كرونا گير افتاديم چه بايد بكنيم؟

آيا بايد از بودجه تبليغاتي تلويزيوني كه در برنامه كمپين يك برند در نظر گرفته شده است بكاهيم؟

يا بايد تبليغ را متوقف كنيم؟

يا اينكه تبليغات را به‌صورت هدفمند به تعليق در بياوريم؟


در همين خصوص به برخي روش‌هاي جايگزين در مواردي كه دچار بحران اقتصادي مي‌شويم اشاره كرد و متذكر شويم مديران تبليغات در مواردي كه با ركود اقتصادي مواجه هستند چگونه بايد تبليغات را مديريت كنند.


يكي از راه‌هايي كه مي‌توانيد از آن بهره ببريد آن است كه تعداد دفعات تبليغ را كاهش دهيد مثلاً اگر هر روز تبليغ مي‌كرديد از اين پس سه روز در ميان تبليغ كنيد البته اين بسته به ‌«‌وزن تبليغي‌»‌ شما دارد كه در نوبت قبل به آن اشاره كرديم؛ اما هرگز فراموش نكنيد كه نبايد تبليغ متوقف شود. از جمله كارهاي ديگري كه مي‌توانيد انجام دهيد محدود كردن تبليغات در معرفي يك كالا است مثلاً برخي شركت‌ها همزمان چند مدل تبليغات را در دستور كار قرار مي‌دهند كه در اين زمان توصيه مي‌شود فقط يك مدل تبليغ را در دستور كار قرار دهيد و از تبليغات چندگانه پرهيز كنيد، اين‌گونه مشتري را روي يك چيز متمركز مي‌كنيد و شانس ماندن در مقابل ديدگان مخاطبان را افزايش مي‌دهيد. مثلاً اگر چند مدل شوينده تبليغ مي‌شود فقط يك شوينده تبليغ شود تا نام تجاري بتواند در كارزار تبليغاتي دوام بياورد.


يكي از مهم‌ترين كارهايي كه مديران تبليغات بايد در اين راستا انجام دهند بررسي اين موضوع است كه تا چه ميزان مي‌توانند تبليغات را متوقف نگاه دارند به‌گونه‌اي كه نام تجاري به خطر نيفتد. اين كار بايد قبل از كاهش تعداد دفعات پخش آگهي انجام پذيرد در غيراين‌صورت مي‌تواند دردسرآفرين باشد.


يكي ديگر از راه‌هايي كه مي‌توانيد در دستور كار قرار گيرد كاهش زمان پخش آگهي است البته بايد دقت داشته باشيد كه اين كار با دقت بسيار بالايي انجام گيرد و حتي‌الامكان از اين روش مگر به وقت ضرورت استفاده نشود. مثلاً به‌جاي پخش آگهي 30 ثانيه‌اي از آگهي‌هاي 15 ثانيه‌اي استفاده شود. در هر حال بايد بدانيد اگر 15 ثانيه در مقابل ديدگان مخاطبان خود قرار بگيريد بهتر از آن است كه اصلاً ديده نشويد چراكه براساس آنچه پيش‌تر گفته شد يكي از اهداف مهم تبليغات اين است كه مخاطبان شما بدانند شما در كنارشان هستيد تا اين‌گونه خريد مجدد را تقويت كنيد.


اين را بايد در اينجا يادآور شويم، درست است كه فشار‌هاي اقتصادي در زمان شيوع بيماري و تعطيلي مقطعي برخي از كسب و كارها مي‌تواند براي بسياري از شركت‌هاي صاحب نام مشكل‌ساز باشد اما در عين حال مي‌تواند فرصتي باشد براي شركت‌هاي نوپا با رويكرد كسب و كار اينترنتي تا بتوانند از كاهش ميزان تبليغات يا متوقف شدن تبليغات در شركت‌هاي بزرگ حداكثر استفاده را به عمل بياورند و خودي نشان بدهند، به تعبيري اين موضوع فرصتي فراهم مي‌كند تا بتوانند به‌عنوان يك فرصت‌طلايي فضاي رقابتي را به سود خود رقم بزنند.


بگذاريد يك مثال بياورم؛ وقتي 10 عدد نورافكن خيلي قوي روشن باشد و يك چراغ متوسط، آنچه مسلم است هيچ‌گاه آن چراغ متوسط به چشم نخواهد آمد اما اگر زماني نورافكن‌ها كم‌نور يا خاموش شوند در آن زمان اگر همان چراغ متوسط نور خود را اندكي افزايش دهد قدر مسلم نور آن بسيار بارزتر از قبل ديده خواهد شد، از اين روي اين موضوع مي‌تواند يك فرصت ايده‌آل براي بسياري از مديران هوشمند باشد تا بتوانند در بهترين زمان كالاي خود را به معرض نمايش بگذارند.


در پايان هم بايد تاكيد شود بهره مندي از تبليغات تلويزيوني براي كسب و كارهاي كه پيش از اين مراحل تبليغات برندينگ خود را در قالب يك كمپين تبليغاتي براساس ميزان اثربخشي محتوا و فروش محصول طي كرده اند توصيه مي شود.