شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : بحران كرونا؛ راهكارهاي مقابله با ترس و تنهايي/ جلوگيري از سيل اطلاعات، گسترش ارتباط مجازي
چهارشنبه، 6 فروردین 1399 - 21:52 کد خبر:42180
در چنين شرايطي براي مقابله با تنهايي و انزوا و ترس از ويروس كرونا چه راهكارهايي مي‌توانند موثر باشند؟ يكي از توصيه‌ها جلوگيري از جاري شدن سيلاب اطلاعات است. كسب اطلاع بله، اما نه به طور دائم. 

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| شيوع پرشتاب كرونا در كشورهايي مانند آلمان برخي را ترسانده، و محدوديت‌ها بسياري را نگران تنهايي و پيامدهاي آن كرده است. براي كنار آمدن با برخي از اين حالت‌ها راه‌هاي گوناگون پيشنهاد مي‌شود.

محدوديت‌هاي اعمال شده بر رفت و آمد، ممنوعيت گردهم آمدن بيش از دو نفر، دور كاري و از دست دادن روابط اجتماعي در محل كار، كاسته شدن از ديد و بازديد با سالمندان خانواده و محروم ماندن از معاشرت با دوستان و آشنايان؛ اين‌ها و امثال آن از ويژگي‌هاي دوران كرونا در بسياري از كشورها، از جمله آلمان شده و آرامش رواني بسياري را به چالش مي‌كشد.

راديو آلمان در گزارشي چند نمونه از معضلات فراگيرتر اين دوران را مثال زده و توصيه‌هايي براي مقابله با آن از زبان كارشناسان ارائه مي‌كند.

شيوع ويروس جديد كرونا در آلمان بسياري از اموري كه تا چند روز پيش براي شهروندان عادي بود را كنار زده و مناسبات اجتماعي را دستخوش تغييراتي يك‌باره كرده كه كنار آمدن با آنها براي برخي به سادگي ممكن نيست.

ترس از ويروس كرونا
اليزابت رافاوف، كارشناس ارشد روانشناسي مي‌گويد ويروس كرونا وحشت مي‌آفريند: «ما را به طور كامل تحت كنترل گرفته، اما نمي‌دانيم چطور.»

او مي‌گويد برخي مي‌خواستند در برابر آنچه پيش مي‌آيد از خود محافظت كنند و برخي ديگر انگار خشك‌شان زده باشد؛ عده‌اي نيز مايلند چنان رفتار كنند كه انگار اتفاقي نيفتاده و احتمالا كساني هم هستند كه مي‌توانند به آنها اعتماد كنند؛ در هر صورت ويروس كرونا همه انسان‌ها را در وضعيتي كاملا متفاوت و جديد قرار داده است.

يكي از آسيب‌پذيرترين گروه‌ها در برابر ويروس كرونا سالمندان هستند. مارتين اشتورمر، ويروس‌شناس با تاكيد هشدار مي‌دهد كه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نبايد با نوه‌هاي خود زياد در ارتباط باشند: «اين چيزي است كه اصلا امكان‌پذير نيست.»

همين مسئله بسياري از خانواده‌ها را با مشكلي جدي روبرو مي‌كند، به خصوص كه تقريبا در سرتا سر آلمان مدرسه‌ها، مهدكودك‌ها و محل‌هاي نگهداري از كودكان تعطيل شده‌اند.

افزون بر اين استفاده از محل بازي كودكان نيز در تمام شهرها ممنوع شده كه پيامد آن مي‌تواند انزواي كامل و عصبي و بدخلق شدن باشد.

جلوگيري از سيل اطلاعات، گسترش ارتباط مجازي
در چنين شرايطي براي مقابله با تنهايي و انزوا و ترس از ويروس كرونا چه راهكارهايي مي‌توانند موثر باشند؟ يكي از توصيه‌ها جلوگيري از جاري شدن سيلاب اطلاعات است.

به گفته اليزابت رافاوف كسب اطلاعات به طور كلي مفيد است اما اگر كسي مرتب در پي خبرهاي جديدتر باشد، مسئله مي‌تواند متفاوت شود و آدم را كلافه و ديوانه كند؛ نتيجه اينكه: كسب اطلاع بله، اما نه به طور دائم.

اين كارشناس روانشناسي براي مقابله با انزوا و تنهايي نيز توصيه مي‌كند كه روابط از طريق مجازي حفظ شود و گسترش يابد، زيرا داشتن روابط اجتماعي و حفظ ارتباط با دوستان و آشنايان اهميت دارد.

او همچنين توصيه مي‌كند كه درباره احساسات، ترس‌ها و نگراني‌ها به صورت آشكار با ديگران صحبت شود و مي‌افزايد به اشتراك گذاشتن دلواپسي‌ها قدم نخست است.

ساختن لحظه‌هاي مثبت
به وجود آوردن لحظه‌ها و تجربه‌هاي مثبت در شرايط بحراني شيوع كرونا يكي ديگر از راهكارهاي توصيه شده متخصصان است.

در نمونه ايتاليا كه در حال حاضر شديدتر از ديگر كشورهاي اروپايي درگير ويروس كروناست، ترانه و تصنيف‌خواني دسته جمعياز پنجره‌ها يا كف زدن در ساعت ۹ شب از تجربه‌هاي آفرينش لحظه‌هاي مثبت در موقعيت بحراني بود كه در برخي كشورهاي ديگر به شكل‌هاي متفاوت تكرار شده است.

اليزابت رافاوف مي‌گويد اينجور اقدام‌ها اميدبخش هم هستند. علاوه بر اين، گروه‌ها و نهادهاي مختلفي هستند كه براي معضلات ناشي از موقعيت‌هايي نظير شيوع كرونا از طريق آنلاين آماده كمك و دادن مشاوره به شهروندان هستند و در صورت نياز مي‌توان از كمك آنها بهره گرفت.

 

منبع: وله