شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : لري پيج و سرگي برين مديريت آلفابت را به ساندار پيچاي واگذار كردند
یکشنبه، 17 آذر 1398 - 00:16 کد خبر:41022
بنيان گذاران گوگل، لري پيج و سرگي برين، تصميم گرفتند تا كنترل هلدينگ آلفابت را به مديرعامل كنوني گوگل، ساندار پيچاي واگذار كنند.


 شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| بنيان گذاران گوگل، لري پيج و سرگي برين، تصميم گرفتند تا كنترل هلدينگ آلفابت را به مديرعامل كنوني گوگل، ساندار پيچاي واگذار كنند.
 
 به گزارش شارا به نقل از زوميت، بنيان گذاران گوگل، لري پيج و سرگي برين از چهار سال پيش كه ساختار شركت خود را به طور كامل تغيير دادند، از صدر اخبار دور بودند. آنها امروز نامه اي را به صورت مشترك منتشر كردند و خبر از ترك مديريت شركت مادر گوگل، آلفابت دادند. طبق نامه منتشرشده، مديريت هلدينگ آلفابت به مديرعامل كنوني گوگل، ساندار پيچاي منتقل مي شود. البته پيچ و برين به عنوان كارمندان آلفابت به كار خود ادامه مي دهند و در هيأت مديره هلدينگ نيز باقي مي مانند، اما آنها ديگر نظارت بر عملكرد امپراتوري تقريبا تريليون دلاري خود را برعهده نخواهند داشت. امپراتوري گوگل، ۲۰ سال پيش در خوابگاه دانشگاه استنفورد توسط اين دو كارآفرين موفق راه اندازي شد.
 
 در بخشي از نامه برين و پيج مي خوانيم: اكنون آلفابت در وضعيت تثبيت شده مناسبي قرار دارد و گوگل و شركت هاي ديگر (موسوم بهOther Bets) با استقلال كامل فعاليت مي كنند. اكنون زمان ساده سازي فرآيندهاي مديريتي فرا رسيده است. ما وقتي بدانيم كه راه بهتري براي مديريت فرآيندهاي اجرايي شركت وجود دارد، هيچ گاه خود را در جايگاه هاي مديريتي تحميل نمي كنيم. آلفابت و گوگل ديگر نياز به دو مديرعامل و يك مديركل ندارند. ساندار در ادامه مسير به عنوان مديرعامل هر دو شركت گوگل و آلفابت فعاليت خواهد كرد.
 
 ساندار مسئوليت اجرايي و رهبري گوگل و همچنين مديريت سرمايه گذاري آلفابت را در پورتفوليوي Other Bets برعهده خواهد داشت. ما در بلندمدت تعهد كاملي به آلفابت و گوگل داريم و باز هم به عنوان اعضاي هيأت مديره، سهامداران و بنيان گذاران حضوري فعال در زمينه هاي گوناگون خواهيم داشت. به علاوه ما به بحث و مشاوره با پيچاي، خصوصا در حوزه هايي كه علاقه شديد داريم، ادامه مي دهيم.
 
 ساندار پيچاي نامه اي به كارمندان گوگل نوشت كه كمي بعد و تقريبا هم زمان با نامه پيج و برين منتشر شد. او در نامه خود تأكيد مي كند كه تغيير اخير تقريبا هيچ تأثيري بر روال كارهاي روزمره گوگل ندارد:
 
 من به صورت شفاف اعلام مي كنم كه اين تغيير هيچ تأثيري روي ساختار آلفابت يا كارهاي روزمره ما ندارد. من تمركز بالاي خود را روي گوگل معطوف خواهم كرد و فعاليت هاي مان را در گسترش مرزهاي پردازش و ساختن گوگلي بهتر براي تمام مردم مديريت مي كنم. به علاوه درباره مديريت آلفابت و تمركز بلندمدت براي رفع چالش هاي جهاني به كمك فناوري هيجان زده هستم.
 
 اخبار جديد كه شايد توسعه اي شوكه كننده در مسير آينده گوگل به نظر برسد، براي افرادي كه روند كاري برين و پيج را از سال ۲۰۱۵ دنبال مي كنند، تعجب آور نيست. اين دو نفر حضور عمومي جدي نداشته اند و در جلسه هاي مشترك با سرمايه گذاران و رويدادهاي مشابه، آنچنان ديده نمي شدند. در رويدادهاي سالانه رونمايي از محصول يا كنفرانس I/O گوگل نيز از سال ها پيش خبري از بنيان گذارها نبود.
 
 سرگي برين يك بار ويدئويي زنده را به صورت يك دمو از گوگل گلس (پروژه تقريبا مرده گوگل) اجرا كرد. او اغلب فردي عاشق فناوري و نمايش بود و چهره شركت در برنامه هاي بلندپروازانه محسوب مي شد. درمقابل، پيج كه پيش از انتخاب پيچاي مديرعامل شركت بود، چهره اجرايي فرآيندها را به خود مي گرفت. به هرحال بنيان گذارهاي گوگل از چند سال پيش و با تغيير ساختار شركت، تقريبا از انظار عمومي محو شده اند.
 
 تأسيس هلدينگ آلفابت در سال ۲۰۱۵ بحث هاي زيادي به همراه داشت. هلدينگ مذكور نشان دهنده يك ساختار سازماني بي سابقه در سيليكون ولي بود. در آن زمان غول هاي فناوري در حال جمع آوري قدرت از منابع گوناگون و تحكيم صنايع بودند. آلفابت به نوعي با هدف تجزيه گوگل به كسب و كارهاي اصلي تأسيس شد. درواقع بخش هاي موتور جست وجو و محصولات متعدد ديگر از هم جدا شدند. همچنين بازوهاي ديگر مانند X lab (كه قبلا به نام Google X شناخته مي شد) و زيرمجموعه خودروهاي خودران Waymo نيز به بازيگراني مستقل تبديل شدند.
 
 راه اندازي آلفابت به پيج و برين امكان داد كه از تمركز اخبار عمومي خارج شوند و كنترل و مسئوليت را به پيچاي واگذار كنند. پيج از آن زمان وقت بيشتري را به شركت هاي هواپيماي الكتريك همچون كيتي هاك در كاليفرنيا اختصاص داد. برين كمتر از دوست قديمي خود در اخبار عمومي ديده مي شد. او تنها در سال ۲۰۱۷ در اقدامي قابل توجه در فرودگاه بين المللي سان فرانسيسكو ظاهر شد و در تظاهرات عليه فرمان اجرايي ضدمهاجرت ترامپ شركت كرد.
 
 ساندار پيچاي پس از به دست گرفتن كنترل گوگل، توسعه آن را ادامه داد تا غول موتور جست وجو به پديده اي عمومي تر و رايج تر در دنياي آنلاين تبديل شود. او راه اندازي برند پيكسل و ديگر فعاليت هاي سخت افزاري را مديريت كرد. به علاوه سرمايه گذاري هاي عظيم شركت در هوش مصنوعي و رايانش ابري تحت مديريت پيچاي انجام شد. ارزش سهام شركت از زمان تأسيس آلفابت دوبرابر شده است و درآمد نيز رشد مشابهي را تجربه كرد. شركت در اولين گزارش فصلي خود پس از راه اندازي آلفابت فروش ۷/۱۸ ميليارد دلاري را بيان كرد. آخرين گزارش فصلي آلفابت، فروش ۳/۳۶ ميليارد دلاري را نشان مي دهد.
 
 پيج و برين، عنوان مديرعامل را نيز در دوران افزايش بررسي هاي موشكافانه روي غول هاي فناوري به پيچاي منتقل كردند. فراموش نكنيد كه از زمان كنار رفتن بنيان گذارها، گوگل و زيرمجموعه اش يوتيوب، شاهد مجادله هاي بسياري بوده اند. چهار سال گذشته براي گوگل (مانند بزرگان ديگر همچون آمازون و فيس بوك) سال هاي سختي بوده اند. مجموعه اي از كارمندان فعال نيز در داخل شركت ظاهر شده اند كه براي تغيير ساختارها تلاش مي كنند. به علاوه انواع قانون گذاران، فعالان و تنظيم گران قانوني به دنبال بررسي قدرت گوگل از خارج هستند.
 
 پيچاي پس از پيج و برين به چهره اصلي شركت تبديل شد كه كنار آمدن با توفان هاي متعدد از سوي منتقدان را برعهده گرفت. او رخدادهاي عظيمي همچون اخراج جيمز دامور، منتقد تنوع نيروي كاري و همكاري شركت در پروژه ساخت پهپاد با وزارت دفاع آمريكا و برنامه هايي براي راه اندازي موتور جست وجوي مخصوص كشور چين را مديريت كرد.
 
 ساندار پيچاي و مديرعامل يوتيوب، سوزان وويچيتسكي علاوه بر چالش هاي بالا بايد با چالش هاي پلتفرم اشتراك ويدئو نيز دست وپنجه نرم مي كردند. انتشار برخي محتواي ويدئويي در يوتيوب، انتقادهاي فراواني را براي آنها به همراه داشت. به علاوه گوگل در اروپا و آمريكا هدف بررسي هاي موشكافانه در حوزه مبارزه با انحصارگرايي بود. برخي از آن چالش ها هنوز ادامه دارند و جريمه هاي چندين ميليارد دلاري براي غول موتور جست وجو به همراه داشته اند.
 
 آزار و اذيت جنسي و چالش اتحاديه هاي كارمندي، اكنون بزرگ ترين مشكلات پيش روي مديريت گوگل هستند. چندي پيش تأييد شد كه برين و پيج براي خروج اندي رابين (هم بنيان گذار اندرويد كه تحت اتهام هاي شديد جنسي قرار داشت)، هزينه ۹۰ ميليون دلاري پرداخت كرده اند. كارمندان در اعتراض به رويكرد انجام شده بزرگ ترين حركت اعتراضي كارمندي را در تاريخ شركت برگزار كردند كه به Google Walkout مشهور شد. ۲۰ هزار كارمند گوگل در سرتاسر جهان در حركت اعتراضي شركت كردند.
 
 رهبران گوگل پس از تظاهرات بزرگ كارمندان، به اقدام هاي تلافي جويانه عليه رهبران معترض و ديگر فعاليت هاي اعتراضي محكوم شدند. گوگل اكنون پرونده اي حقوقي را به خاطر اخراج تعداد زيادي از كارمندان خود در جريان دارد كه هماهنگي اعتراض ها را برعهده داشتند. به علاوه يك بازرسي داخلي نيز در حال انجام در شركت است كه روندهاي مديريت آزار و اذيت جنسي و اتهام هاي مشابه را بررسي مي كند.
 
 با تغييرات جديد مشخص نيست كه پيج و برين چگونه با پيچاي همكاري مي كنند. درواقع اين سؤال مطرح مي شود كه آيا آنها به جز صحبت هاي مرسوم، دخالت بيشتري در رويكردهاي شركت خواهند داشت؟ آيا بنيان گذارها در مديريت چالش هاي پيش رو همچون پرونده هاي حقوقي، نگراني هاي تنظيم گران قانوني و چالش هاي اخلاقي داخلي شركت مي كنند؟ به علاوه مشخص نيست كه بنيان گذارهاي ثروتمند گوگل با ثروت هنگفت خود چه كارهايي انجام مي دهند. هر دو نفر با در نظرگرفتن ثروت حاصل از سهام آلفابت، ثروتي بيش از ۱۰۰ ميليارد دلار دارند و هيچ يك از آنها فعاليت خيريه يا تأسيس مؤسسه غيرانتفاعي انجام نداده اند. به هرحال كاربران و كارشناسان متعدد، پيج و برين را به خاطر صحبت نكردن يا انجام عمل خاص در حوزه خيريه، به باد انتقاد مي گيرند.
 
 پيج و برين در پايان نامه خود نوشتند: ما واقعا خوشحال هستيم كه يك پروژه تحقيقاتي كوچك به منبع دانش و اطلاعات و توانمندسازي براي ميلياردها نفر تبديل شد؛ تلاشي كه ما دو نفر در زمان دانشجويي در استنفورد انجام داديم و به تولد مجموعه اي از فناوري هاي ديگر انجاميد. ما در سال ۱۹۹۸ و زماني كه سرورها را از خوابگاه به يك گاراژ منتقل كرديم، هيچ گاه تصور چنين آينده اي را براي ايده خود نداشتيم.