شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : چند درصد توصيه‌هاي مربوط به رژيم‌ غذايي در شبكه‌هاي اجتماعي نادرست هستند؟
جمعه، 13 اردیبهشت 1398 - 09:54 کد خبر:38191
شبكه‌هاي اجتماعي پر شده از صفحات، گروه‌ها و كانال‌هايي كه روزانه توصيه‌هايي درباره رژيم‌هاي غذايي مفيد ارائه مي‌كنند. اين افراد و گروه‌ها ادعا مي‌كنند كه پيروي از اين رژيم‌هاي غذايي براي سلامتي افراد مفيد بوده، وزن آنها را متعادل نگاه داشته، به شادابي روحي آنها كمك كرده و آنها را از انواع بيماري‌ها مصون نگاه مي‌دارند. سوال اصلي اين است كه چقدر از اين توصيه‌ها درست هستند؟


شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| شبكه‌هاي اجتماعي پر شده از صفحات، گروه‌ها و كانال‌هايي كه روزانه توصيه‌هايي درباره رژيم‌هاي غذايي مفيد ارائه مي‌كنند. اين افراد و گروه‌ها ادعا مي‌كنند كه پيروي از اين رژيم‌هاي غذايي براي سلامتي افراد مفيد بوده، وزن آنها را متعادل نگاه داشته، به شادابي روحي آنها كمك كرده و آنها را از انواع بيماري‌ها مصون نگاه مي‌دارند. سوال اصلي اين است كه چقدر از اين توصيه‌ها درست هستند؟
 
 روزنامه ايندپندنت گزارشي منتشر كرد كه در آن از خوانندگان خواسته شده به توصيه‌هاي مربوط به رژيم غذايي كه در
شبكه هاي اجتماعي منتشر مي‌شود، كاملا بي‌توجه باشند.
 
 در اين گزارش آمده كه براساس پژوهش‌هاي دانشگاه گلاسكوي اسكاتلند، 8 توصيه از هر 9 توصيه منتشر شده در شبكه‌هاي اجتماعي نادرست و بي‌اساس است و هيچ مبناي علمي ندارد.
 
 گروه تحقيقاتي كه اين پژوهش را انجام دادند براي بررسي درستي داده‌هاي منتشر شده در شبكه‌هاي اجتماعي، نه تنها رهنمودهاي ارائه شده در سطح اسكاتلند، بلكه كل بريتانيا را زير نظر گرفته و درباره درستي آنها تحقيق كرده‌اند.
 
 كريستينا صباغ، رئيس اين گروه تحقيقاتي گفت: «دريافتيم كه بيشتر توصيه‌هاي ارائه شده در شبكه‌هاي اجتماعي، توصيه‌هاي علمي نيستند و نمي‌توان به آنها اعتماد كرد. بلكه در بسياري از موارد نتايج معكوس دارند.»
 
 صباغ افزود: «اين روزها هر كس با نام تام، ديك، هاري و يا هر اسم ديگري مي‌تواند در شبكه‌هاي اجتماعي حاضر شده و با انتشار ويدئويي هر آنچه دلش مي‌خواهد را ادعا كند و احتمالا هم تعدادي حرف‌هاي او را باور كرده و به نصايحش گوش كنند.»