شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : كارايي روابط عمومي ها تنزل پيدا كرده است
جمعه، 30 فروردین 1398 - 22:34 کد خبر:38014
متاسفانه كارايي روابط عمومي به شدت تنزل پيدا كرده است و عدم تخصص اشخاصي كه در روابط عمومي مشغول به كار هستند و همچنين نبود يك سخنگوي خوب كه بتواند اقدامات و عملكرد دستگاه‌ها را ارائه كند باعث شده كه امروز ما مي بينيم اين واحد -روابط عمومي- به پايين ترين سطح خود رسيده است.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-||- اتحاد خبر - زهره عرب: در ادامه گفتگو با فعالان مدني شهرستان دشتستان، در يكي از روزهاي بهاري فروردين «مهدي پايدار» اولين مهمان دفتر هفته نامه اتحاد جنوب در سال 98 شد و با او از سوابق و جزييات فعاليت هاي اجتماعي و مدني وي هم صحبت شديم. وي طي سال هاي اخير يكي از فعال ترين شهروندان دشتستاني در حوزه اجتماعي، مدني، مجازي و فرهنگي بوده اند. «اتحاد جنوب» شما را به خواندن اين گفتگو دعوت مي كند:

*لطفا خودتان را براي خوانندگان ما معرفي كنيد، و اينكه فعاليت هاي مدني را از كجا شروع كرده ايد؟
من متولد اول مهر ماه سال 1357، و داراي مدرك كارشناسي حسابداري و ليسانس حقوق هستم. زماني كه ما فعاليت هايمان را آغاز كرديم از همان كوچه پس كوچه هاي روستاي مان و محيط مدرسه بود. شايد بيشتر فعاليت هاي مدني از ابتدا به دليل فرار از مدرسه و شركت نكردن در برخي از مراسمات بود. شايد براي اينكه يك يا دو ساعت سر كلاس نرويم به تمرين تئاتر و سرود و تواشيح مي رفتيم و خودمان را سرگرم اينها مي كرديم تا خيلي درگير درس و مدرسه نباشيم.


در اوايل مدرسه خودمان گروه تشكيل مي داديم و اين گروه ها باعث ميشد كه وزنه اي براي مدرسه باشيم و در سن 16-15 سالگي هم عضو بسيج شديم و قسمتي از فعاليت هاي خودجوش را در بسيج انجام مي داديم. شايد به سن و سال ما نميخورد ولي كارهايي را انجام مي داديم كه هم خطرناك بود و هم به نوعي يك فعاليت اجتماعي و مبارزه مدني محسوب ميشد.


براي مثال مدتي در كوچه ما دق الباب خانه ها را مي دزديدند، كسي هم پيگير نبود ما چند نوجوان 10 تا ۱۳ ساله بوديم كه شب تا صبح نمي خوابيديم تا بتوانيم دزد را پيدا كنيم و اين جزو فعاليت‌هاي خودجوش و اجتماعي ما در آن زمان بود. بعد از آن سنمان بالاتر رفت و اينترنت و استفاده از آن در دشتستان گسترش پيدا كرد و اين باعث شد كه پاي كامپيوتر نشسته و چيزهايي را ببينيم و بدانيم كه در شرايط عادي نمي توان به آن دسترسي داشت. سال ۹۱ يا ۹۲ كه فيسبوك شبكه اجتماعي برتر كشور بود و آن موقع هنوز فيلترينگ اعمال نشده بود.

 

يادم هست در جستجو در اين شبكه صفحه انجمن دوستداران دشتستان را پيدا كردم و دوستان خوبي در اين انجمن يافتم و فعاليت‌هاي بسيار خوبي نيز انجام ميشد. مديران اين انجمن خيلي حرفه اي و به روز حركت مي‌كردند و همين باعث شد مخاطبان زيادي پيدا كند تا آنجا كه در انتخابات شوراي راهبردي انجمن دوستداران يك تالار را كرايه كردند و اين انتخابات در تالار برگزار شد. يادم هست ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفر اعضاي انجمن شب تا صبح بر روي يك سوال درگير بودند و بحث و گفتگو صورت مي گرفت، بعد از اينكه ورود به فيس بوك كمي سخت تر شد فضاي مجازي مثل برنامه هاي واتساپ و وايبر شكل گرفت و با همه گير شدن آن دوستان در اين فضا شروع به فعاليت كردند كه اين زمينه ساز خيلي از مسائل شد. بعدتر انجمن هامون شكل گرفت كه در دفتر هفته نامه اتحاد جنوب برگزار ميشد و من گفتم كه انجمن دوستداران در انتخابات شوراي شهر مي توانند نماينده اي داشته باشند و يا نماينده به مجلس بفرستند، بعضي دوستان آن زمان با ناباوري به موضوع نگاه مي كردند اما در نهايت اين اتفاق رخ داد و از دل اين انجمن افرادي از هر دو جناح بيرون آمد و به شوراي شهر و حتي پارلمان فرستاده شدند.


بعد از اين كه فضاي مجازي به سمت استفاده از اپليكيشنها آمد هر كدام از دوستان با توجه به تخصص و علاقمندي خود گروه‌ها و سمنهايي را تشكيل دادند كه اگر اغراق نباشد الان هر كدام يك قسمت از شهر را در حوزه فرهنگ و هنر، محيط زيست و غيره در دست گرفته‌اند.

*قبل از شما، اتحاد جنوب با هشت نفر از فعالان اجتماعي شهرستان مصاحبه داشته است. ارزيابي شما از اين مصاحبه ها چيست؟
هر حركت خوب و كار نو و جديدي بايد مورد تقدير قرار بگيرد، اتحاد جنوب و اتحاد خبر بايد چند سال پيش اين كار را انجام مي‌داد كه در اين صورت وضعيت فعاليت مدني و اجتماعي بسيار بهتر از اين بود. شما فكر كنيد كه يك فعال مدني و اجتماعي كه دارد در اين فضا كار مي كند و هزينه مي‌دهد بداند كه كار و فعاليت او ديده مي شود، پس با انگيزه بيشتري كار خود را ادامه مي‌دهد. حالا اين حركت خوب و توجه به فعاليت ها و فعالان مدي و اجتماعي چه از سوي اتحاد جنوب باشد و چه هر رسانه ديگري ارزشمند است و باعث بالا رفتن راندمان كاري مي شود. اينكه فعالان مدني و اجتماعي خودشان را دوباره پيدا كرده و اشتباهات قبل را تكرار نمي كنند، و مطالبات و خواسته هايشان را بيان مي كنند. به ضرس قاطع مي‌گويم كه يكي از كارهاي خوب اتحاد جنوب، همين گفتگو با فعالان مدني است.

*روزانه براي حضور در فضاي مجازي چقدر وقت مي گذاريد؟
من يادم هست كه روزانه بين ۷ تا ۸ هزار پيام مي خواندم، اما الان دو سه ماهي هست كه فعاليتم كمتر شده است. در واقع در طول روز به غير از زماني كه مي خوابم بين ۴۵ دقيقه تا يك ساعت از فضاي مجازي دور هستم و بقيه ساعات بيداري را در فضاي مجازي حضور دارم. اگر پنج ساعت هم در خواب شبانه را در نظر بگيريم تقريباً روزانه ۱۸ ساعت، وقتي هم توفيق نصيب من مي شود كه ۴۵ دقيقه قبل از اذان صبح بيدار شوم با فراغ بال بيشتري آنلاين هستم. صبح موقع سركار رفتن و فاصله بين خانه تا محل كار هم حضور دارم و رصد مي كنم، زماني كه خوابم مي آيد بيشتر فعال هستم تا بتوانم هوشياري خود را حفظ كنم.

*مهدي پايدار يك آدم قابل اعتماد در گروه‌هاي مختلف است، شما چند گروه را در شبكه هاي اجتماعي مديريت مي كنيد؟
الان حضور ذهن ندارم ولي بيش از ۱۶ يا ۱۷ گروه را ادمين هستم و حدود ۸۰ گروه نيز عضو هستم. البته از دوره دوم رياست جمهوري آقاي روحاني فعاليت در فضاي مجازي كمي كمرنگ شده است. من برايم مهم است كه در فضاي مجازي و گروه ها آرامشم گرفته نشود، لذا به خودم مي گويم كه همه بيشتر از من مي فهمند، حتي اگر كسي به من توهين كرد من توهيني نكنم. يكي از اشكالاتي كه هست دايركت و رعايت نكردن حريم خصوصي افراد است كه من اين موارد را خيلي رعايت مي كنم. من در گروه هاي سياسي هم عضو هستم و حتا در گروه هايي كه با هم زاويه دارند هيچ زمان حرفي يا مطلبي را جابه‌جا نكردم و نخواستم كسي را تخريب كنم و اين باعث شده كه مردم از قشرهاي مختلف به من اعتماد كنند و دوست ندارم كه اين اعتماد از بين برود. دوستان سياسي زيادي از جناح‌هاي مختلف داريم و با هم نشست و برخاست هم داريم و ايراد ها و نقاط ضعف و قوت همديگر را بيان مي كنيم.

*با توجه به تجربه اي كه از حضور در شبكه هاي مجازي داريد و حاصل 7-6 سال حضور مستمر و پررنگ شما در اين فضا است، چه توصيه اي براي فعالان اين عرصه داريد؟
نكته اي كه در گروه هاي تحت مديريت به چشم مي خورد، اين است كه اگر كسي متقاضي عضويت در گروهي در فضاي مجازي است بداند كه هميشه نبايد حرف بزند بلكه گاهي بايد يك خواننده يا بيننده خوب بود، بحث ثابت قدم بودن نيز بسيار مهم است كه با هر بادي سواي چرخاندن پرچم ميله پرچمت هم نچرخد، چون اين باعث مي شود كه ديگر فرد را قبول نداشته باشند. افرادي هم هستند كه صبح چيزي مي نويسند و عصر خلاف آن را مي گويند، يا يك متن بالا بلند مي نويسند كه چهار خط دوم آن چهار خط اول را نقض مي كند شما شايد يك يا دو هفته بتوانيد به اين طريق حركت كنيد اما بعد مردم متوجه مي شوند. نكته ي بعد نيز نگه داشتن حريم هم براي جنس موافق و هم جنس مخالف است. اگر يك خانم در پاسخ مطلب يا شعر يا متن تان صحبت يا ابراز لطف كرد، قرار نيست كه فكر كنيد مي توانيد رابطه يا صحبت را ادامه دهيد و به حريم خصوصي او وارد شويد. برابر ديدن جنسيت ها در فضاي مجازي يك نكته مهم است كه بايد به آن توجه شود.


همچنين شما نمي‌توانيد به واسطه فعاليت مدني و يا اجتماعي يك مدير يا رئيس يك اداره را نابود كنيد و شخصيت اشخاص را از بين ببريد. نقد بايد كاملا محترمانه و محكم و فارغ از هر گونه بي احترامي باشد، و نبايد به شخصيت افراد حمله كرد اينها عيب است.

*با اين فعاليتها و گستره فعاليت هاي اجتماعي و مجازي خود در منزل و زندگي شخصي خود چه مشكلاتي داريد؟
هنگامي كه براي اخذ ليسانس حقوق تازه به دانشگاه مي رفتم، تا سه ترم اول معدلم ۱۸ بود و كاركرد فضاي مجازي در اين باره اين بود كه معدلم يك پله پايين آمد. خب در مجموع شرايط سختي است ولي گزينه هاي زيادي براي كنترل آن وجود دارد.

*شبكه هاي مجازي چه تاثيري بر مطالبه گري مردم داشته است؟
فعاليت ميداني يا حقيقي بسيار هزينه‌بر است، همه ما درگير كار هستيم و شغل و دغدغه هاي زندگي خود را داريم و همين درگيري ها باعث مي‌شود نتوانيم كارمان را رها كنيم و به سمت مطالبه‌گري صرف برويم. فضاي مجازي و خصوصا واتساپ خيلي كمك كرده است كه بتوانيم در زمان‌هاي آزاد بودن وقتمان هم به مطالبه بپردازيم. البته مطالبه‌گري خيلي هم آسان نيست و بايد اطلاعات خود را كامل كنيم و دليل و علت مسائل را بدانيم تا ايراد نادرست و نا به جا نگيريم و بدون آگاهي به يك سازمان يا يك مدير لطمه نزنيم كه اين البته يكي از ايرادهاي مطالبه گري در فضاي مجازي است. اما شك نداشته باشيد كه اگر فضاي مجازي نبود مطالبه گري به اين سطح ارتقا پيدا نمي كرد.

*از دستاوردهاي فعاليت مدني در شهرستان دشتستان بگوييد.
بنده موضوع آب را مثال مي زنم كه يكي از جاهايي بود كه مطالبه‌گري واقعا جواب داد و بعد از آن نيز بعضي از حل مسائل ديگر كه مطالبه گران و فعالان اجتماعي و مدني توانستند خواسته هاي به حق خود را دريافت كنند و به نفع شهر اقداماتي انجام دهند. ارگانهايي مثل شهرداري بعضي از معاونتهاي آن درخواست مي كنند كه به ما كمك كنيد و حتي با ما تماس مي گيرند كه راهكار بدهيد، آقاي زارع، فرماندار سابق در بحث سرشماري خواست كه از ظرفيت فعالان مدني براي شناساندن اهميت سرشماري و آگاهي بخشي به مردم استفاده شود، موضوعات آب و برق نيز مواردي بوده كه مطالبه‌گري جواب داده است. مجموعه شهرداري به دليل وسعت آن و خدمات بيشتري كه به مردم ارائه مي دهد بيشترين مطالبات را به خود اختصاص داده است، معاونت‌هاي مختلف شهرداري برازجان نيز به به حرفها و مطالبات فعالان اجتماعي گوش مي دهند و خود به دنبال ايده و راهكار هستند.

*الان مهم ترين مطالبه شخصي شما از حيث استاني و شهرستاني چيست؟
معمولا مطالبات تقسيم مي شود و در شهرهاي مختلف، از لحاظ سطح توسعه يافتگي فرق مي كند. اولويت مطالبه گري در سطح استان موضوع اشتغال است. با وجود صنايع نفت و گاز و پارس جنوبي نتيجه نبايد اين باشد و نبايد اين تعداد بيكار در استان ما وجود داشته باشد. بخش زيادي از مطالبات انجام شده است اما عدم همراهي مديران مربوطه و نمايندگان باعث شده اين موضوع ابتر بماند، در اين خصوص بايد استاندار، نمايندگان و مديران مربوطه سينه سپر كنند تا استفاده از نيروهاي بومي در اولويت قرار گيرد. بخشي از كار به دست فعالان مدني است اما باقي كار در اختيار نمايندگان و مديران و به ويژه مدير ارشد استان است كه بايد چانه زني ها را انجام دهد.


در عمل سطح مطالبات ما ضعيف است، از آن منظر كه دستگاه‌هاي اجرايي ضعيف عمل مي كنند. ما هنوز درگير جمع آوري زباله و يا آسفالت هستيم كه اينها وظايف ذاتي سازمان ها هستند. من فعال مدني نبايد ايراد آسفالت را گوشزد كنم، نبايد درباره ي نخاله هاي ساختماني و زباله پيگيري انجام دهم. شهرداري اگر توانست يك قسمت از چهره شهر را عوض كند موفق بوده و با نصب يك المان نمي توان اين كار را انجام داد، ترافيك، پسماند و ساير حوزه‌ها نيز به همين شكل است. انگار طرح هاي بنيادي و سياست‌هاي كلي در برازجان وجود ندارد و اگر هم بوده تاثير آنچناني نداشته است كه اين به مجموعه شهرداري و فرمانداري برمي‌گردد كه شايد در حدود ضعيف عمل كرده اند. من يادم هست در تابستان امسال جشنواره شهيد رجايي آقاي استانداري گفتند نزديك به ۸۰ درصد بودجه دستگاه‌هاي اجرايي در تهران است و مديران بايد به دنبال آن بروند و چانه زني نمايند، لذا مدير نبايد در دفترش بنشيند بلكه بايد طرح بدهد و به دنبال بودجه برود. شيوه جديدي كه آقاي گراوند گفتند اينكه مديران طرح بياورند و برنامه بدهند تا بتوانند بودجه بگيرند اما متاسفانه با مديراني كه فقط پشت ميز نشسته اند اين كار كمتر انجام مي‌شود.

*ما ديگران را نقد مي كنيم و دوست داريم خودمان هم نقد شويم؛ با نگاهي به عملكرد سال گذشته اتحاد جنوب، نقاط ضعف و قوت اين رسانه از ديد شما چيست؟
اول اينكه من اتحاد جنوب و اتحاد خبر را خيلي دوست دارم، همكاران خوبي در اين مجموعه هستند و همين كه نزديك به ۲۱ سال استمرار داشته است و توانسته بهترين رسانه در سطح شهرستان باشد بهترين كار است. جنبه ي معنوي اتحاد جنوب متعلق به تمام مردم است، ۲۰ سال تلاش و استمرار اين مجموعه نتيجه ي تلاش مدير و كارمندان و اعضاي هيئت تحريريه اين نشريه است كه توانسته باعث استمرار آن و جا گرفتن در دل مردم شود. سلسله گفتگوهاي فعالان مدني نيز كار نويي بود كه انجام شد و حركت خيلي خوب ديگر اينكه يك صفحه اختصاصي براي صفحه طنز و فعاليت طنزنويسان اختصاص داده شد كه اين يكي از نقاط خوب بود، اينكه جوانان و افرادي به اتحاد جنوب مي‌آيند و شعر، طنز و ورزشي و يا يادداشت در حوزه هاي مختلف مي نويسند و مي‌دانند كه يك جا و پناهگاهي دارند كه بتوانند حرف هايشان را بزنند بسيار خوب است.

در مورد نقاط ضعف انتقاد به هر رسانه اي وارد است، حتي رسانه‌هاي بزرگ ايران و رسانه هاي بين المللي نيز يك سياست هاي كلي دارند ولي من فكر مي‌كنم كه اتحاد جنوب خيلي بر روي اين سياست ها تاكيد دارد و ديگر اينكه از وقتي آقاي صابري مشاور استاندار شدند جنبه انتقادي اتحاد جنوب به خصوص آنجاها كه مربوط به مدير ارشد استان مي شود كمرنگ شده و اين شايد يك نقطه ضعف باشد. البته اتحاد جنوب الان هم خيلي از انتقادها و مطالبات مردم را منعكس مي كند ولي بايد مواظب بود اين رسانه خوب، وجه مردمي اش حفظ شود.

*عملكرد شوراي شهر را در اين يك سال و ۷ ماه كه مشغول به كار هستند چطور ارزيابي مي‌كنيد.
پيش از اين يك يادداشت در اتحاد خبر كار كردم كه ۷ متخصص مي توانند يك شهر را آباد نمايند و آن را متحول كنند و حالا اين هفت نفر به ميدان آمده اند و متاسفانه تنها چيزي كه به مردم آسيب مي زند منيت برخي از اين ۷ نفر است كه هنوز ياد نگرفته اند كه ما شوند و اگر روزي اين را ياد گرفتند مطمئن باشيد وضعيت بهتر خواهد شد شوراي شهر چه كار كرده كه من بايد الان بگويم عملكر آن خوب بوده است؟ كجا اعلام شده يا بيلبورد شده است كه ما اين فعاليت‌ها را انجام داديم؟ برخي از دوستان در صفحات شخصي خود جزو افتخارات و عملكردشان مي‌نويسد كه آسفالت فلان كوچه انجام شده كه اين هيچ ربطي به آنها ندارد اما چون هيچ چيزي براي ارائه ندارند اينها را عنوان مي‌كنند. هفت نفر عضو شوراي پنجم از دوستان ما هستند اما از لحاظ كار گروهي تنها در انتخاب شهردار موفق بودند.

*عملكرد شهردار برازجان را چطور ارزيابي مي كنيد؟ نقاط ضعف و نقاط قوت...
مهندس محمدي بسيار آدم خوب، با شخصيت و اهل مطالعه اي هستند و فقط بايد سعي كنند كه در انتخاب معاونت‌ها و مديران زيرمجموعه خود و افراد دقت بيشتري داشته باشند.

*فكر مي كنيد فرماندار آينده دشتستان بايد چه ويژگي خاصي بايد داشته باشد و مهمترين كار او بايد چه باشد؟
اميدوارم كه فرماندار آينده يك فرد بومي باشد كه مردم منطقه را بشناسد، اشكالات را بداند و نقاط قوت را بيش از پيش تقويت كند. مديريت آقاي زارع را ديده باشد، تعهدات دولت و مديريت ارشد استان را بتواند به خوبي اجرا نمايد شك نداشته باشيد هر فرماندار و يا مديري در وهله اول دلش مي‌خواهد پيشرفت داشته باشد و نمي آيد كه عزل ‌شود بلكه مي‌خواهد و مي‌آيد كه خدمتي انجام دهد و موفق باشد.

*هدف اصلي شما از فعاليت مدني چيست، و اينكه فكر مي كنيد چقدر در رسيدن به اين هدف موفق بوده‌ايد؟
درصد موفقيت خيلي بوده است، چند سال پيش كه ما شروع كرديم وقتي يك نفر كه از او به فلان اداره مي رفت و پول بيشتري از او مي گرفتند نمي توانست چيزي بگويد اما الان نگاه مردم و برخوردهايشان خيلي عوض شده است، و آگاهي مردم خيلي بالا رفته است. اين نشات گرفته از اين است كه مردم ديگر اطلاعات و آگاهي بيشتري دارند و به كم قانع نمي‌شوند و اگر لازم باشد حرف مي زنند و حق خود را مطالبه مي كنند. موضوع ديگر اينكه سطح مطالبه‌گري افراد بالا رفته است، البته فعاليت مطالبه‌گران ضمانت اجرايي ندارد و نمي‌توانند اقدام عملي همه جانبه اي انجام دهند، تنها كاري كه مي توانند آگاه سازي مردم و حركت دادن خون در رگ هاي مردم است كه همين ها باعث بالا رفتن آگاهي مردم شده است كه اگر آب قطع شود و يا دو روز برق قطع شد كجا مراجعه كنند و چه كنند و به حقوق شهروندي خود آگاهي داشته باشند.
من در اين چند سال نديده ام يا خيلي كم بوده كه كسي از جنبه شخصي فعاليت اجتماعي اش منفعت ببرد و بعضي جاها به آبروي مردم هم لطمه مي خورد و از جيب و يا وقت و انرژي خود هم هزينه مي كنند.

*نقش همسر شما در فعاليت هاي مدنيتان چه بوده است؟
اول اينكه تحمل و درك مي‌كنند و اجازه مي دهند تا در جلسات و ساير فعاليت‌ها شركت داشته باشم كه اين خود بزرگترين كار است. در حقيقت كنار من بودن بزرگترين كاري بوده كه ايشان در طول اين سال‌ها انجام داده اند.

*اگر شما به جاي ما به عنوان خبرنگار در مصاحبه حضور داشتيد از "مهدي پايدار" چه سوالي مي پرسيديد؟
يك موضوع مهمي كه گريبان گير شهرستان و برازجان است و حتي در سطح استان و كشور هم نمود دارد نبود روابط عمومي خوب است كه باعث شده لطمه بسيار بدي به ادارات، نمايندگان، و مجموعه هايي چون شهرداري وارد شود. فعال مدني يا مطالبه‌گري كه مي‌خواهد مطالبه اي را انجام دهد بايد آگاه باشد و من زماني كه پيشينه و سوابق و عملكرد يك نهاد را ندانم نمي توانم از آن نهاد مطالبه كنم و يا آن را نقد كنم. متاسفانه كارايي
روابط عمومي به شدت تنزل پيدا كرده است و عدم تخصص اشخاصي كه در روابط عمومي مشغول به كار هستند و همچنين نبود يك سخنگوي خوب كه بتواند اقدامات و عملكرد دستگاه‌ها را ارائه كند باعث شده كه امروز ما مي بينيم اين واحد -روابط عمومي- به پايين ترين سطح خود رسيده است در صورتي كه بايد گل سرسبد و قلب يك اداره باشد و همانطور كه از نام آن پيداست بايستي رابط ميان اداره و مردم و جامعه بيرون باشد. البته استانداري بوشهر در اين زمينه خوب عمل كرده است. من خيلي دلم مي خواهد حركت و كاري انجام شود و روابط عمومي ها قوي تر شوند و افرادي به عنوان روابط عمومي انتخاب شوند كه متخصص و خبره در اين كار باشند.

*متشكريم از وقتي كه براي اين مصاحبه گذاشتيد.
منم متشكرم از دعوتي كه كرديد و گفتگوهاي خوبي كه با فعالان اجتماعي ترتيب داديد.