شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : چرا اكوادور به اقامت آسانژ در سفارتش پايان داد؟
یکشنبه، 25 فروردین 1398 - 01:51 کد خبر:37932
اكوادور گفته است كه تصميم اين كشور براي پايان دادن به پناهندگي جوليان آسانژ در سفارتش در لندن را پس از بررسي‌هاي طولاني و بدتر شدن رفتارهاي آسانژ و اخلاق نامناسب وي و دخالت و جاسوسي از كشورهاي ديگر اتخاذ كرده است.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| اكوادور گفته است كه تصميم اين كشور براي پايان دادن به پناهندگي جوليان آسانژ در سفارتش در لندن را پس از بررسي‌هاي طولاني و بدتر شدن رفتارهاي آسانژ و اخلاق نامناسب وي و دخالت و جاسوسي از كشورهاي ديگر اتخاذ كرده است.

'از اسكيت‌برد سواري تا توهين به كاركنانگ
جوليان آسانژ هفت سال در يك دفتر اداري كوچك كه تبديل به اتاق خواب شده بود پناه گرفته بود. اين دفتر در يك منطقه گرانقيمت در مركز لندن قرار داشت و او به همراه گربه‌اش "جيمز" در آن اقامت داشت.

اين دفتر داراي تخت‌خواب، لامپ خورشيدي، كامپيوتر، آشپزخانه كوچك، دوش حمام و تردميل بوده است.

در اين مدت، بنيانگذار ۴۷ ساله سايت ويكي‌ليكس مهمانان متعددي از جمله ليدي گاگا و پاملا اندرسون داشت و در بالكن كوچك همين دفتر با طرفدارانش صحبت مي‌كرد و كنفرانس خبري برگزار مي‌كرد.


اما ارتباط آسانژ و دولت اكوادور در دوران رياست جمهوري لنين مورنو كه از سال ۲۰۱۷ قدرت را به دست گرفت رو به بدتر شدن گذاشت.

اين مسئله سال گذشته به وضوح حالت علني به خود گرفت زماني كه به آسانژ دستورالعملي براي اقامت در آن ساختمان داده شد. اين دستورالعمل شامل پرداخت هزينه اينترنت، غذا و شستشوي لباس‌ها و همچنين مراقبت بيشتر از گربه‌اش و تميز نگه داشتن دستشويي مي‌شد.

صبر اكوادور به قدري كم شده بود كه آنان لغو مصونيت پناهندگي آسانژ را در توييتر اعلام كردند و  مورنو او را به "نقض مكرر كنوانسيون‌هاي بين‌المللي و دستورالعمل‌هاي زندگي روزانه" متهم كرد.

 مورنو گفت كه اكوادور به "انتهاي صبرش" در خصوص آسانژ و "رفتار پرخاشگر و بي‌ادبانه" او رسيده است.

جزييات بيشتري از رفتار آسانژ‌ را وزير خارجه اكوادور، خوزه والنسيا به كنگره اين كشور گفته كه از جمله آن استفاده آسانژ از يك موبايل ثبت نشده در سفارت، توهين‌هاي مكرر به كاركنان سفارت و آنان را جاسوس آمريكا خطاب كردن و همچنين آسيب رساندن به ساختمان با اسكيت‌برد سواري و فوتبال بازي كردن است با وجود اينكه به او اعلام شده بود حق چنين كاري را ندارد.

 والنسيا از قول نيروهاي خدماتي ساختمان، آسانژ را فردي با "رفتار بهداشتي نامناسب" در مدت اقامتش معرفي مي‌كند.


يك مقام بلندپايه اكوادور كه نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت كه مشكلات ديگري از جمله "هفته‌ها حمام نرفتن" و "مشكلات دندان به خاطر عدم رعايت بهداشت" از ديگر رفتارهاي سوء آقاي آسانژ بوده است.

ماريا پائولا رومو، وزير كشور اكوادور هم نسبت به برخي كارهاي آسانژ شكايت دارد، كارهايي مانند "قرار دادن تابلو عكس افراد بر ديوار سفارت و ..."، با اين حال واوغان اسميت از دوستان آسانژ كه او را هفته گذشته ملاقات كرده بود به خبرگزاري رويترز گفته است كه اين ادعا صحت ندارد.

 اسميت مي‌گويد: "هر بار كه جوليان را ديده، زير فشار و استرس فراواني بود اما در عين حال به نظر مي‌رسيد كه بر رفتار و كردارش مسلط است".

 والنسيا، وزير خارجه اكوادور مي‌گويد كه تصميم لغو مصونيت آسانژ به اين خاطر گرفته شده كه از بدتر شدن سلامت او جلوگيري شود.

وي توضيح بيشتري در خصوص اين مسئله ارائه نكرده است.

سوءظن به جاسوسي
 مورنو، رييس جمهور اكوادور كه شخصا دستور قطع فعاليت آنلاين آسانژ را پس از رسيدن به قدرت داده بود، گفت كه او "قواعد مربوط به دخالت نكردن در امور داخلي كشورهاي ديگر را نقض مي‌كرد" و يكي از تازه‌ترين آنها زماني بود كه ويكي‌ليكس اقدام به انتشار مداركي از واتيكان كرد.

 مورنو از وجود موارد مشابهي كه تاييد مي‌كرد آسانژ همچنان به ويكي‌ليكس مرتبط است سخن گفته است.

رييس جمهور اكوادور، همچنين آسانژ را متهم كرد كه اقدام به نصب برخي نرم افزارهاي ممنوع در "وسايل الكترونيك" كرده بود كه به وي امكان دسترسي به مدارك محرمانه سفارت را مي‌داده.

همچنين ظن اين وجود داشت كه ويكي‌ليكس ارتباطاتي با يك سايت ناشناس دارد كه گفته بود برادر رييس جمهور اكوادور يك شركت مخفي تاسيس كرده و يا در آن وب‌سايت عكس‌هاي خصوصي‌اي از مورنو و خانواده‌اش بوده است.

والنسيا همچنين گفت كه آسانژ در ماه ژانويه به سفير اكوادور گفته بود كه يك دكمه خطر (پنيك باتوم) نصب كرده كه هر زمان كه احساس كند جانش در خطر است از آن استفاده خواهد كرد.

هنوز مشخص نيست دقيقا اين گفته جوليان آسانژ چه معني‌اي دارد، اما خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش كرده كه مقامات بريتانيا كه روز پنجشنبه او را دستگير كردند بسيار مراقب بودند كه هنگام دستگيري به اتاقش برنگردد.

چگونه آسانژ از سفارت اكوادور سردرآورد؟
اين شهروند استراليا از سال ۲۰۱۲ در شهر لندن درخواست پناهندگي كرد تا به اتهام تجاوز به سوئد مسترد نشود، اتهامي كه هميشه آن را رد كرده است.

به گزارش بي سي، در آن زمان رييس جمهور وقت اكوادور، رافائل كورآ كه از مدافعان ويكي‌ليكس بود به وي مصونيت داد.