شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : تجربه دنياي جديد ارتباطات با دنياي جديد شبكه موبايل جي ۵
چهارشنبه، 14 فروردین 1398 - 22:39 کد خبر:37766
با اين فناوري جديد، سرعت ارتباطات موبايل، ۲۰ برابر سيستم فعلي (جي ۴) خواهد شد و با آن مي‌توان يك فيلم سينمايي را در كمتر از يك ثانيه دانلود كرد.
 شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| با فناوري جديد سرعت ارتباطات موبايل۲۰ برابر سيستم فعلي (جي ۴) خواهد شد.
 
 بر اساس گزارش شارا به نقل از فردا به نقل از خبرگزاري فرانسه،  كره جنوبي اولين شبكه موبايل جي ۵ جهان را روز جمعه راه‌اندازي خواهد كرد. اين پيشرفت چشمگيري براي كره جنوبي يكي از ابرقدرت‌هاي اين فناوري ارتباطي است كه در آينده قادر خواهد بود زندگي روزانه ميلياردها نفر را تغيير دهد.
 
 ارتباطات سريع از طريق شبكه موبايل جي ۵ به مرور علاوه بر تلفن به شبكه‌اي براي هدايت و كنترل بسياري از وسايل خانگي، خودروهاي برقي و حتي شبكه انتقال برق بدل خواهد شد.
 
 هر چند كره جنوبي در مسابقه براي راه‌اندازي اين شبكه براي مصرف‌كنندگان پيروز شده ولي اين فقط يكي از عرصه‌هاي نبرد گسترده‌تري است كه در آن آمريكا و چين روياروي يكديگر قرار گرفته و شركت‌هاي بزرگ ارتباطاتي از جمله شركت چيني هوآوي را درگير كرده است.
 
 كره جنوبي از مدت‌ها پيش به يكي از قطب‌هاي مهم فناوري‌هاي ارتباطي جديد بدل شده و تكميل و راه‌اندازي شبكه جي ۵ يكي از اولويت‌هاي اصلي آن براي تحرك بخشيدن به رشد اقتصادي ضعيف آن كشور بوده است.
 
 با اين فناوري جديد سرعت ارتباطات موبايل ۲۰ برابر سيستم فعلي (جي ۴) خواهد شد و با آن مي‌توان يك فيلم سينمايي را در كمتر از يك ثانيه دانلود كرد.
 
 همان‌طور كه سيستم جي ۳ زمينه دسترسي تلفن‌هاي موبايل به شبكه اينترنت را فراهم كرد و سيستم جي ۴ نيز راه را براي استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي و نرم‌افزارهاي مختلف از جمله اوبر باز كرد، سيستم جي ۵ با اتكا به سرعت بالاي خود دنياي جديدي از ارتباطات را امكان‌پذير خواهد كرد.
 
 اين سيستم در توليد و كاربرد وسايل جديد، از خودروهاي خودران گرفته تا روبات‌هاي صنعتي، پهپاد و هدايت و كنترل وسايل خانگي نقش حياتي دارد و به همين خاطر در زير ساخت‌هاي آينده عنصر مهمي است.
 
 كارشناسان صنعت موبايل پيش‌بيني مي‌كنند كه اين سيستم تا سال ۲۰۳۴ براي اقتصاد جهاني ۵۶۵ ميليارد دلار سود در برخواهد داشت.
 
 هر سه شركت خدمات موبايل در كره جنوبي از روز جمعه ارائه خدمات خود روي شبكه جي ۵ را آغاز مي‌كنند.
 
 همان روز شركت سامسونگ مدل گالاكسي اس ۱۰- جي ۵ را كه اولين موبايل مجهز به اين فناوري جديد است به بازار عرضه مي‌كند و ال جي، شركت رقيب آن نيز دو هفته بعد مدل جديد خود «وي ۵۰ اس» را وارد بازار خواهد كرد.
 
 تخمين زده مي‌شود كه تا پايان سال جاري ميلادي بيش از سه ميليون نفر از مردم كره جنوبي به موبايل‌هاي جي ۵ روي بياورند.
 
 توسعه و همگاني شدن اين سيستم در عين حال آمريكا و چين را در برابر يكديگر قرار داده است.
 
 دولت آمريكا متحدان خود و اقتصادهاي بزرگ جهان را تحت فشار قرار داده كه از محصولات و خدمات شركت چيني هوآوي استفاده نكنند. واشينگتن مي‌گويد همكاري با اين شركت خطرات امنيتي خواهد داشت چون دولت چين مي‌تواند به شبكه جي ۵ محصولات و خدمات هوآوي رخنه كند.
 
 ولي واقعيت اين است كه شركت‌هاي چيني در عرصه سيستم جي ۵ پيشرو هستند و اين فناوري را به سلطه خود در آورده‌اند.
 
 به عنوان نمونه شركت هوآوي تاكنون بيش از هزار و ۵۰۰ اختراع مربوط به اين سيستم را به نام خود ثبت كرده است.
 
 طبق آمارهاي يك شركت تحليلگر داده‌هاي فني و تجاري، شركت‌ها و موسسات پژوهشي چيني تاكنون سه هزار و ۴۰۰ اختراع در اين زمينه ثبت كرده‌اند كه بيش از يك سوم از كل موارد مشابه در سطح جهان است.
 
 كره جنوبي با حدود دو هزار و ۵۱ اختراع ثبت شده در مقام دوم قرار دارد.
 
 شركت‌ها و موسسات پژوهشي آمريكا تاكنون هزار و ۳۸۶ اختراع ثبت كرده‌اند كه در مجموع ۲۹ مورد از اختراعات ثبت شده توسط شركت فنلاندي نوكيا كمتر است.