شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : ويكي‌پدياي آلماني ۲۴ ساعت از دسترس خارج مي‌شود
جمعه، 24 اسفند 1397 - 00:44 کد خبر:37516
نسخه آلماني ويكي‌پديا با انتشار بيانيه‌اي اعلام كرد كه ‌ پنجشنبه هفته آينده (۲۱ مارس/ ۱ فروردين ۹۸) در اعتراض به تصويب قانون به كارگيري اجباري فيلترينگ هوشمند در پارلمان اروپا به مدت ۲۴ ساعت از دسترس خارج خواهد شد. در اين مدت فقط بيانيه اعتراضي ويكي‌پديا در صفحه آلماني آن قابل مشاهده است.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| نسخه آلماني ويكي‌پديا با انتشار بيانيه‌اي اعلام كرد كه ‌ پنجشنبه هفته آينده (۲۱ مارس/ ۱ فروردين ۹۸) در اعتراض به تصويب قانون به كارگيري اجباري فيلترينگ هوشمند در پارلمان اروپا به مدت ۲۴ ساعت از دسترس خارج خواهد شد. در اين مدت فقط بيانيه اعتراضي ويكي‌پديا در صفحه آلماني آن قابل مشاهده است.

پارلمان اروپا اواخر مارس سال جاري لايحه‌اي را به بحث مي‌گذارد كه چنانچه تصويب شود، شبكه‌هاي اجتماعي مانند توييتر، فيسبوك و اينستاگرام و همچنين سايت‌هايي مانند ويكي‌پديا را كه با مشاركت كاربران محتواي آن‌ها توليد مي‌شود موظف مي‌كند، با كمك فيلترينگ هوشمند محتواي توليد شده را از نظر رعايت قانون كپي‌رايت (حق تكثير) بررسي كنند و به اين ترتيب تضمين دهند كه قانون كپي‌رايت هنگام توليد محتواي شهروندي نقض نمي‌شود. پيش از اين يوتيوب راه را براي سنجش محتوا و اطمينان يافتن از آنكه قانون كپي‌رايت نقض نشده هموار كرده بود.

بسياري از ناشران و انجمن‌هاي صنفي هنرمندان در اتحاديه اروپا از تصويب اين لايحه حمايت كرده‌اند. اما بسياري از شهروندان هم نگران‌اند كه با تصويب اين لايحه جريان آزاد بحث و گفت‌وگو در رسانه‌هاي اجتماعي محتل شود. چنانچه اتحاديه اروپا استفاده از فيلترينگ هوشمند را اجباري كند، در شبكه‌هاي اجتماعي، به اشتراك‌گذاري هر عكس و تصوير و فيلمي ميسر نيست. در ويكي‌پديا هم طبعاً انتشار هر متني ممكن نيست. بر اساس قوانين اتحاديه اروپا براي انتشار سكانس‌هايي از يك فيلم يا نقل فرازهايي از يك متن در جهت نقد و بررسي يا از روي طنز و مطايبه منعي وجود ندارد. اما آلگوريتم‌هايي كه شبكه‌هاي اجتماعي براي شناسايي متن‌ها و تصاوير به كار مي‌‌گيرند، معمولاً قابليت تشخيص ندارند. منتقدان مي‌گويند به همين دليل نصب نرم‌افزارها براي جلوگيري از نقض كپي‌رايت به معناي نقض آزادي بيان است.

ويكي‌پدياي آلمان اعلام كرده كه رسانه‌هاي شهروندي مانند ويكي‌پديا كه جنبه غيرانتفاعي دارند، مي‌بايست از قانون به كارگيري اجباري فيلترينگ هوشمند مستنثي شوند. در اطلاعيه ويكي‌پديا گفته شده:

«مصوبه پارلمان اروپا سبب محدوديت اينترنت آزاد خواهد شد. حتي شركت‌هاي بسيار كوچك نيز موظف مي‌شوند از فيلترهايي كه از نظر فني به تكامل نرسيده‌اند و پر از خطا هستند استفاده كنند و براي نقل فرازهاي كوتاهي از يك متن يا استفاده از تصوير، پول بپردازند. اين امر ناقض اصل آزادي بيان و فعاليت هنري است.»

ديويد كي،گزارشگر ويژه آزادي بيان به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفته است:

«اعتماد بيش از حد به فن‌آوري فيلترينگ سبب مي‌شود كه تشخيص نقض قانون كپي‌رايت از استفاده درست و قانوني از فرازهايي از متون و تصاوير به سادگي ميسر نباشد و اين امر خودبه خود به نقض آزادي بيان و خودسانسوري مي‌انجامد.»

گزارشگر ويژه آزادي بيان يادآوري كرده است كه اصولاً فيلترينگ تنها يك وظيفه دارد: نظارت بر محتوايي كه شهروندان توليد مي‌كنند.

ويكي‌پديا هم‌صدا با ساير منتقدان مصوبه پارلمان اروپا مي‌گويد تصويب چنين قوانيني باعث قدرت گرفتن بيش از پيش شركت‌هايي مانند گوگل و فيسبوك و تسلط كامل آنان بر اينترنت آزاد خواهد شد.