شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : گوگل و اپل زن‌ستيزي در عربستان سعودي را تسهيل مي‌كنند
یکشنبه، 21 بهمن 1397 - 20:48 کد خبر:37073
عربستان سعودي مدت‌هاست يك پايگاه داده عظيم از اطلاعات شخصي زنان به‌راه انداخته است كه توسط مردان عربستان براي كنترل، ردگيري و ممانعت از فرار آن‌ها استفاده مي‌شود. اين پايگاه تحت يك سيستم پيچيده اطلاعاتي به‌نام «ابشر» كار مي‌كند. شركت‌هاي اپل و گوگل متهم هستند كه دسترسي به اپليكيشن «ابشر» را ممكن كرده و روند زن‌ستيزي و تبعيض جنسيتي عليه زنان را در عربستان تسهيل كرده‌اند.


شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| عربستان سعودي مدت‌هاست يك پايگاه داده عظيم از اطلاعات شخصي زنان به‌راه انداخته است كه توسط مردان عربستان براي كنترل، ردگيري و ممانعت از فرار آن‌ها استفاده مي‌شود. اين پايگاه تحت يك سيستم پيچيده اطلاعاتي به‌نام «ابشر» كار مي‌كند. شركت‌هاي اپل و گوگل متهم هستند كه دسترسي به اپليكيشن «ابشر» را ممكن كرده و روند زن‌ستيزي و تبعيض جنسيتي عليه زنان را در عربستان تسهيل كرده‌اند.
 
 به گزارش رسانه ها، درخواست پناهندگي رهف محمدالقانون دختر جوان عربستاني به دليل «آزار فيزيكي، احساسي، و كلامي و در عين حال زنداني شدن در داخل خانه براي ماه‌ها» توجه بيشتري را به مسئله زن‌ستيزي عليه زنان در كشورهايي چون عربستان جلب كرده است.
 
 بر اساس قانون فرهنگ و حضانت عربستان سعودي، يك زن براي كار كردن، سفر كردن، ازدواج، و حتي دريافت برخي خدمات بهداشتي، به اجازه يك عضو مرد خانواده نياز دارد و اين رابطه حضانت در موارد متعددي به سواستفاده و آزار زنان و دختران و محروميت آن‌ها از دسترسي به حقوق اوليه‌شان منجر شده است.
 
 وبسايت اينسايدر گزارشي از يكي ديگر از دختران عربستاني منتشر كرده است كه به دلايلي مشابه با رهف محمدالقانون از خانه و كشورش گريخته است.
 
 براساس گزارش‌ها سالانه هزاران زن در عربستان تلاش مي‌كنند تا از كشور فرار كنند اما به كمك سيستم «ابشر» در حين فرار توسط خانواده يا پليس دستگير مي‌شوند. شاهد المهيمد كه پس از مسافرت با خانواده به تركيه، فرار كرده، گفته است اين افراد معمولا ناپديد مي‌شوند و احتمال زيادي وجود دارد كه كشته شده باشند: «وقتي تصميم به فرار مي‌گيري يعني زندگيت را كف دستت گذاشته‌اي چون اگر گير بيفتي تو را مي‌كشند. براي خانواده‌ها ننگ است كه دختر فراري داشته باشند.»
 
 سيستم «ابشر» بخشي از محدوديت‌هاي ديجيتالي كه عربستان در جهت اجراي قانون حضانت راه‌اندازي كرده است و شامل همه اطلاعات شخصي زنان و دختران در عربستان مي‌شود. بسياري از كاربردهاي اين سيستم «بي‌خطر» هستند و به زنان امكان مي‌دهند تا پول پاركينگ را پرداخت كنند يا گواهينامه رانندگي را تمديد كنند. اما مردان همزمان مي‌توانند زمان و مكان پرواز زنان را مشخص، تاييد يا رد كنند.
 
 بخشي از اين سيستم، سامانه هشدار است كه براساس آن با هر چك‌اين يك زن در فرودگاه يا استفاده او از گذرنامه‌اش، پيامكي براي مرد (معمولا پدر يا همسر) ارسال مي‌شود و اطلاعات كامل را به او مي‌رساند.
 
 با استفاده از اين سيستم، حتي اگر زني موفق به خروج از كشور شود از او ردپاي ديجيتال برجا مي‌ماند كه پيدا كردنش را ممكن مي‌كند.
 
 سازمان‌هاي عفو بين‌الملل و ديده‌بان حقوق بشر و يك فعال حقوق زنان در عربستان اعلام كرده‌اند كه گوگل و اپل بايد در ميزباني اين اپليكيشن تجديد نظر كنند.