شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : تدوين دستورالعمل اجرايي منشور حقوق شهروندي در وزارت ارتباطات
یکشنبه، 25 شهریور 1397 - 16:00 کد خبر:34918
دستيار وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از تدوين برنامه 6 ماهه دوم سال 97 و يك ساله 98 حقوق شهروندي در وزارت ارتباطات خبر داد.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- دستيار وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از تدوين برنامه 6 ماهه دوم سال 97 و يك ساله 98 حقوق شهروندي در وزارت ارتباطات خبر داد.


به گزارش شارا به نقل از مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، رضا اكبري نوري دستيار وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در امور حقوق شهروندي در نشست دوره اي دستياران حقوق شهروندي وزارتخانه ها و سازمان ها كه در محل وزارت ارتباطات برگزار مي شد با اشاره به اينكه در زمان تدوين و تصويب منشور حقوق شهروندي سوال هاي بسياري در اين حوزه مطرح بود، گفت: يكي از سوالات اين بود كه با تصويب منشور حقوق شهروندي چه اتفاقي مي افتد و آيا درموضوع بند هاي حقوق شهروندي قانون وجود ندارد.


وي در پاسخ به اين سوالات، افزود: منشور نمونه آرماني حقوق شهروندي است، افق و نوع حركت را به ما نشان مي دهد و مسير حركت را هموار مي كند.


اكبري نوري با اشاره به تلاش ها و فعاليت هاي انجام شده در گذشته در حوزه حقوق شهروندي، خاطر نشان كرد: هر چند فعاليت ها و عملكردها رنگ و بوي تامين حقوق شهروندي داشت اما در جامعه احساس عدم تامين حقوق شهروندي وجود دارد و اين نشان مي دهد كه در اين حوزه نقصي وجود داشته است.
وي افزود: براي تامين حقوق شهروندي در جامعه بايد اراده، انگيزه، ذهنيت ها، برنامه ريزي، نظارت و ارزيابي ها با محوريت حقوق شهروندي باشد تا بتوانيم به اين هدف برسيم.


دستيار وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در امور حقوق شهروندي در ادامه اين نشست به اقدامات انجام شده در اين حوزه در وزارت ارتباطات اشاره كرد و گفت: به عنوان نخستين اقدام در وزارت ارتباطات، مفاد منشور حقوق شهروندي با ماموريت هاي اين وزارتخانه تطبيق داده و حقوق شهروندي در 7 عنوان دسترسي ديجيتال، سواد ديجيتال، امنيت ديجيتال، آموزش ديجيتال، آداب و اخلاق ديجيتال، سلامت ديجيتال و قوانين ديجيتال در اين وزارتخانه شناخته شد.


وي تشكيل شوراي مشورتي حقوق شهروندي با حضور دستياران حقوق شهروندي سازمان ها و شركت هاي تابعه وزارت ارتباطات را يكي ديگر از اقدامات انجام شده در اين حوزه عنوان كرد و افزود: اين شوراي مشورتي از 2 ماه گذشته نيز با دستور وزير ارتباطات به صورت ثابت و دايمي تشكيل جلسه مي دهد.


اكبري نوري به تدوين دستورالعمل اجرايي منشور حقوق شهروندي در وزارت ارتباطات اشاره كرد و گفت: با تدوين اين دستورالعمل، برنامه ريزي، فرآيندها و ارزيابي عملكرد و آموزش بر مبناي اين دستورالعمل انجام مي شود.


وي از تدوين برنامه 6 ماهه دوم سال 97 و يك ساله سال 98 در حوزه حقوق شهروندي در وزارت ارتباطات خبر داد و افزود: بر اساس اين برنامه ها چشم انداز ما در اين حوزه در ادامه اين مسير تا پايان سال 97 و 98 مشخص شده و قابل ارزيابي است.


دستيار وزير ارتباطات در امور حقوق شهروندي با بيان اينكه حقوق شهروندي به معناي همه چيز است، گفت: با اين مسيري كه براي حركت در اين حوزه تعيين شده است امكان تضييع حقوق مردم وجود ندارد و اين برنامه به صورت 3 و 6 ماهه و 1 ساله رصد مي شود.


وي از طراحي دوره هاي آموزشي و همكاري با سازمان تنظيم مقررات براي شفاف كردن مقررات اين حوزه به عنوان يكي ديگر از اقدامات انجام شده در اين حوزه خبر داد و افزود: در وزارت ارتباطات تلاش شده است در اين حوزه ريل گذاري مناسبي انجام شود چرا كه بدون ريل گذاري كارها به نتيجه نمي رسد.