شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : فيسبوك: روسيه احتمالا حامي تبليغات تفرقه‌افكنانه در آمريكا بوده است
پنجشنبه، 16 شهریور 1396 - 20:45 کد خبر:31212
فيسبوك احتمال ارتباط روسيه با مطالب و تبليغات "تفرقه‌افكنانه" در آمريكا را مطرح كرده است

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- فيسبوك احتمال ارتباط روسيه با مطالب و تبليغات "تفرقه‌افكنانه" در آمريكا را مطرح كرده است

شركت
فيس بوك از احتمال دست داشتن روسيه در تبليغات سياسي در آمريكا خبر داده است.

الكس استاموس، رئيس بخش امنيتي اين شركت در مطلبي كه در وبلاگ خود نوشته است كه بررسي‌هايي كه انجام گرفته به "كشف عملياتي" منجر شده كه نشان مي‌دهد امكان دارد روسيه مبلغ يكصد هزار دلار را براي "تبليغات تفرقه‌افكنانه سياسي و اجتماعي" در آمريكا هزينه كرده باشد. اين عمليات حدود دو سال تا ماه مه سال جاري ادامه داشت.

به گفته اين شركت، در اين مدت سه هزار مورد تبليغات و ٤٧٠ حساب و صفحه "غيرواقعي" به پخش مطالبي در زمينه‌هاي مختلف از جمله مهاجرت، روابط نژادي و حقوق همجنسگرايان اختصاص يافت كه حاوي ديدگاه‌هايي در راستاي قطبي كردن افكار عمومي در جامعه آمريكا بود.

همچنين پنجاه هزار دلار ديگر نيز براي توزيع ٢٢٠٠ مورد تبليغات "بالقوه سياسي" هزينه شد كه به گفته فيسبوك، احتمالا روسيه آن را تامين كرد. مدارك ارائه شده توسط فيسبوك شامل نسخه مطالب تبليغي و اطلاعاتي درباره سفارش‌دهندگان و منابع اين تبليغات است.

قوانين انتخاباتي ايالات متحده شهروندان و نهادهاي خارجي را از پرداخت پول براي حمايت آشكار از نامزدهاي انتخاباتي خاص يا مخالفت با آنان منع كرده است. در عين حال، خارجيان اجازه دارند از تبليغاتي حمايت مالي كنند كه مشخصا حاوي ذكر نام نامزد انتخاباتي خاصي است اما صراحتا خواستار پيروزي يا شكست او در انتخابات نمي‌شود.

به گزارش رويترز، روز گذشته، نمايندگان فيسبوك در جلسه مشترك كميته‌هاي اطلاعات سنا و مجلس نمايندگان كنگره آمريكا براي تحقيق پيرامون احتمال ارتباط روسيه با تبليغات سياسي در آمريكا حضور يافتند. هر دو كميته در حال حاضر اتهام مداخله روسيه در انتخابات رياست جمهوري سال گذشته از جمله "تباني" بين برخي از دست‌اندركاران ستاد انتخاباتي دونالد ترامپ و دولت روسيه را بررسي مي‌كنند.

براساس همين گزارش، فيسبوك مدارك مربوط به اين موضوع را در اختيار رابرت مولر قرار داده است كه از سوي دادستاني كل آمريكا سرپرستي تحقيقات در مورد اتهام مداخله روسيه در انتخابات اخير رياست جمهوري را برعهده دارد. دفتر آقاي مولر در اين مورد اظهار نظري نكرده است.

در جريان انتخابات رياست جمهوري آمريكا، حدود يك ميليارد دلار صرف هزينه‌هاي تبليغاتي نامزدها شد كه چند هزار برابر مبلغي است كه به گفته فيسبوك، ممكن است دولت روسيه در اين زمينه هزينه كرده باشد اما شواهد ارائه شده توسط اين شركت، در صورتي كه ارتباط دولت روسيه با اين تبليغات اثبات شود، اين اتهام را تقويت مي‌كند كه آن كشور در انتخابات رياست جمهوري آمريكا مداخله كرده است.

در جريان مبارزات انتخاباتي رياست جمهوري آمريكا در سال گذشته، مواضع دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوريخواه، در قبال روسيه و رئيس جمهوري آن كشور به مراتب مثبت‌تر از موضعگيري هيلاري كلينتون، نامزد حزب دموكرات بود. در طول مبارزات انتخاباتي، احتمال دست داشتن دولت روسيه در هك كردن ايميل‌هاي مربوط به حزب دموكرات و انتشار مطالبي به زيان اين حزب مطرح شد.

از زمان آغاز به كار آقاي ترامپ در مقام رياست جمهوري، احتمال حمايت روسيه ار مبارزات انتخاباتي او مطرح بوده و در حال حاضر در اين زمينه تحقيقاتي در كنگره آمريكا و وزارت دادگستري اين كشور در جريان است. در اين مدت، گاه گزارش‌هايي از تماس برخي از نزديكان و اعضاي ستاد انتخاباتي آقاي ترامپ با افراد مظنون به ارتباط با دولت روسيه منتشر شده است.

با وجود اتهام حمايت روسيه از انتخاب آقاي ترامپ، از زمان آغاز به كار دولت جديد آمريكا به استثناي برخي موارد همكاري بين دو كشور از جمله در مورد بحران سوريه، روابط آنها به طور كلي بهبود چشمگيري نيافته و در مواردي، از جمله تصويب و اجرايي شدن قانون جديد تحريم روسيه، تيره‌تر هم شده است.