شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : در ايميل كاري، از شكلك‌ها استفاده نكنيد
یکشنبه، 29 مرداد 1396 - 09:22 کد خبر:31008
پاي استيكرها و اموتيكن‌ها(شكلك‌ها) را به ايميل‌هاي كاري باز نكنيد زيرا شما را فاقد صلاحيت و غيرحرفه‌اي نشان مي‌دهد. استفاده از شكلك‌ها يا اموتيكن‌ها مدت‌هاست كه راه خود را درون مكالمات ديجيتالي مانند ايميل‌ها و پيغام‌ها باز كرده‌اند.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)، پاي استيكرها و اموتيكن‌ها(شكلك‌ها) را به ايميل‌هاي كاري باز نكنيد زيرا شما را فاقد صلاحيت و غيرحرفه‌اي نشان مي‌دهد. استفاده از شكلك‌ها يا اموتيكن‌ها مدت‌هاست كه راه خود را درون مكالمات ديجيتالي مانند ايميل‌ها و پيغام‌ها باز كرده‌اند.  اخيرا Ella Glikson به همراه دو نويسنده ديگر به نام‌هاي Arik Cheshin و Gerben A. van Kleef تحقيقي را در زمينه تاثيرات اين اموتيكن‌ها در داخل پيغام‌ها انجام داده‌اند. اين تحقيق آماري منتشر شده در ژورنال «علوم اجتماعي روانشناختي و شخصيتي» - Social Psychological and Personality Science، به‌عنوان «اولين تحقيقات سيستماتيك اثرات شكلك‌ها در شكل‌گيري اولين تصور در محيط‌هاي كاري» است. Glikson، نويسنده اصلي اين تحقيق، در ايميلي به CNN توضيح مي‌دهد: «من هميشه معتقد به قدرت مثبت اموتيكن‌ها بوده‌ام اما نتايج اوليه به‌دست آمده در اين تحقيقات شگفت‌زده‌ام كرد.

به همين دليل تمركز بيشتر روي مقوله «اولين تاثير اموتيكن‌ها روي افراد در داخل محيط‌هاي كاري» را در دستور كار قرار داده و طي آزمايش‌هاي مختلف بررسي كرديم.» با انجام 3 آزمايش مختلف با 549 شركت‌كننده از 29 كشور مختلف، Glikson و تيم تحقيقاتي همراهش نتيجه گرفتند كه با وجود تاثير مثبت شكلك‌هاي خندان در پيغام‌ها و مسيج‌ها، تاثير اين اموتيكن‌ها مي‌تواند در برخي موقعيت‌ها معناي «بي‌كفايتي» و «غيرحرفه‌اي» بودن فرستنده را به گيرنده القا كند. به عبارت ديگر؛ اسمايلي‌ها همه‌جا بار مثبت ندارند. اين تحقيق نشان مي‌دهد كه علاوه بر تاثير نه‌چندان مثبت استفاده از اين شكلك‌ها در ايميل‌هاي اداري، تمايل همكاري از طرف گيرنده ايميل را نيز كمتر مي‌كند. در نقطه مقابل، تاثير خنده‌ها و لبخند‌ها در مكالمه حضوري بين دو نفر مي‌تواند حس «جذابيت»، «بي‌ريايي»، «قابل اطمينان بودن» و صميمي بودن شخص را القا كند. اين تحقيق، يك نتيجه ساده دارد: از اموتيكن‌ها در ايميل‌هاي رسمي و كاري استفاده نكنيد. Glikson مي‌گويد: «هنجارهاي مكالمات آنلاين ممكن است گاهي پيچيده به‌نظر بيايد و آن چيزي كه در مكالمات غيررسمي، يك مورد عادي محسوب مي‌شود، مي‌تواند در مكالمات رسمي، دردسرساز شود.

 

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد - شماره 4123