شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : سايت دسترسي آزاد به اطلاعات دولت آغاز به كار مي‌كند
سه شنبه، 2 خرداد 1396 - 23:25 کد خبر:29691
دولت سايتي را براي دسترسي آزاد عمومي به اطلاعات نهادهاي دولتي ايجاد كرده است. به گفته حسين انتظامي اين سايت به طور آزمايشي راه‌اندازي شده و دسترسي به آن به زودي به طور رسمي از طرف وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اختيار عموم گذاشته خواهد شد.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- دولت سايتي را براي دسترسي آزاد عمومي به اطلاعات نهادهاي دولتي ايجاد كرده است.

به گفته حسين انتظامي اين سايت به طور آزمايشي راه‌اندازي شده و دسترسي به آن به زودي به طور رسمي از طرف وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اختيار عموم گذاشته خواهد شد.

دبير كميسيون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات، گفته است: "كاربر درخواست خود را از طريق فرم مربوطه كه به تصويب كميسيون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات رسيده است، تكميل و ارسال مي‌كند. دستگاه‌ها ۱۰ روز مهلت دارند اطلاعات مورد نظر شهروندان را بدهند و در صورتي كه اين زمان به تأخير بيفتد، شهروندان در همين سامانه، شكايت خود را ثبت مي‌كنند تا از طريق كميسيون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات پيگيري شود."

قانون دسترسي آزاد به اطلاعات، به منظور شفافيت در كار نهادهاي حكومتي و امكان نظارت شهروندان و رسانه‌ها، در سال ۱۳۸۷ در مجلس تصويب و در سال ۱۳۸۸ براي اجرايي شدن به محمود احمدي‌نژاد، رئيس‌جمهور وقت، ابلاغ شد. اما تدوين آيين‌نامه اجرايي و ابلاغ آن تا سال ۱۳۹۴ طول كشيد.

به گفته حسين انتظامي اشخاص حقيقي و حقوقي مي‌توانند درخواست كنند اطلاعات به خصوص يك نهاد دولتي منتشر شود، و اطلاعات درخواستي در سايت دسترسي به اطلاعات و براي عموم منتشر خواهد شد، مگر آن كه اطلاعاتي در آن بايد كه حريم خصوصي افراد را نقض كند.