شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : موسس واتس‌اپ
سه شنبه، 24 آذر 1394 - 13:50 کد خبر:20307
جان كوم (Jan Koum) كارآفرين اينترنتي و مهندس كامپيوتر آمريكايي، موسس و مديرعامل واتس‌اپ (WhatsApp) است.

جان كوم (Jan Koum) كارآفرين اينترنتي و مهندس كامپيوتر آمريكايي، موسس و مديرعامل واتس‌اپ (WhatsApp) است. او اين نرم‌افزار را به همراه برايان اكتون ( Brian Acton ) راه‌اندازي كرد؛ نرم‌افزاري براي تلفن‌همراه كه جهت ارسال متن، تصاوير و ويدئوها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. كوم در سال 2014، وارد فهرست ثروتمندان 400 نفره فوربس شد و در جايگاه شصت‌ودوم قرار گرفت، با ثروتي كه بيشتر از 5/7 ميليارد دلار تخمين زده مي‌شد.

جان كوم كه در كشور اوكراين متولد و بزرگ شده بود، در سال 1992 به همراه مادر و مادربزرگش به نيويورك آمد، جايي كه يك برنامه حمايت اجتماعي به آنها كمك كرد تا در آپارتماني دوخوابه زندگي كنند. در حالي كه مادرش به عنوان پرستار بچه كار مي‌كرد، او به عنوان نظافتچي در يك ميوه‌فروشي مشغول كار شد.تا اينكه در سن 18 سالگي به برنامه‌نويسي علاقه‌مند شد و در دانشگاه (San Jose State) ثبت‌نام كرد.

در سال 1997، جان‌كوم توسط ياهو به عنوان مهندس زيرساخت استخدام شد و مدتي بعد از آن با برايان اكتون آشنا شد.كوم و اكتون 9 سال بعد از اين آشنايي در ياهو فعاليت‌شان را ادامه دادند و در سپتامبر 2007 ياهو را ترك كردند و يك سال دست از كار كشيدند و به اطراف آمريكاي جنوبي سفر كردند.

در ژانويه 2009، جان كوم يك آيفون خريد و ايده طراحي اين اپليكيشن به ذهنش خطور كرد و تقريبا بلافاصله نام اين نرم‌افزار را واتس‌اپ (WhatsApp) گذاشت، زيرا به كلمه واتس‌آپ (what’s up) نزديك بود و يك هفته بعد در 24 فوريه 2009 شركتش را ثبت كرد. واتس‌اپ در مدت كوتاهي بسيار معروف شد. همين مسئله توجه مارك زوكربرگ موسس فيس‌بوك را جلب كرد و طي ملاقات‌هايي با جان كوم، واتس‌اپ به فيس‌بوك ملحق شد.

 

رئيس خودتان باشيد

يكي از مهم‌ترين درس‌هايي كه مي‌توان از جان كوم آموخت، درسي است كه او را به يك ميليونر تبديل كرد، او كار كردن را براي خودش انتخاب كرد. او ايده راه‌اندازي كسب‌وكارش را پس از فراغت از ياهو، درست زماني كه در آنجا يك كار تمام‌وقت داشت، آغاز كرد. او از كارش در ياهو خسته و بي‌حوصله شده بود، بنابراين كارش را ترك كرد تا بتواند ايده و كسب‌وكار خودش را راه‌اندازي كند و به نوعي رئيس خودش باشد.

شايد شما شهامت اين كار را نداشته باشيد، اما مي‌توانيد كسب‌وكار ايده‌آل‌تان را در اوقات فراغت‌تان راه بيندازيد. بيشتر كمپاني‌هاي بزرگ از يك كسب‌وكار نيمه‌وقت آغاز شده‌اند، درست زماني كه موسس‌شان يك كار تمام‌وقت داشته يا حتي دانشجو بوده است. اگر مي‌خواهيد ثروتمند شويد، بايد در استخدام خودتان باشيد.

 

دانش تخصصي داشته باشيد

جان كوم دانش تخصصي در زمينه برنامه‌نويسي كامپيوتر داشت. او كسب‌وكارش را با همين دانش تخصصي‌اش از اپليكيشن‌ها ساخت؛ دانشي كه اجازه داد دارندگان تلفن‌هاي همراه هوشمند با يكديگر در ارتباط باشند. مطالعات نشان مي‌دهد افرادي كه در يك صنعت دانش تخصصي در يك شاخه خاص دارا هستند، به طور متوسط درآمد بيشتري نسبت به ديگران در همان صنعت دارند.

دارا بودن اين تخصص يكي از قدم‌هاي دستيابي به ثروت است. هرچقدر در صنعتي كه مشغول فعاليت هستيد، متخصص‌تر باشيد، محدوده رقابت برايتان كوچك‌تر خواهد شد و درآمد بيشتري نسبت به هم‌صنفي‌هايتان خواهيد داشت.

 

يادگيري اولويت همه زندگي‌تان باشد

جان كوم اشتياق زيادي به يادگيري داشت و بعدها متوجه شد كه علاقه‌ زيادي به تكنولوژي اطلاعات دارد.در نتيجه، شروع به مطالعه و تمرين آنچه كه درباره برنامه‌نويسي و نرم‌افزارها ياد گرفته بود، كرد. او مطالعه و تمرين در زمينه برنامه‌نويسي را ادامه داد تا آنجا كه اطمينان حاصل كرد كه آماده نوشتن كدهاي نرم‌افزار است. او با استخدام در ياهو مهارت بسياري براي نوشتن كدها كسب كرد، تا جايي كه توانايي راه‌اندازي كسب‌وكار خودش را به‌دست آورد.

بزرگ‌ترين اشتباهي كه در راه‌اندازي كسب‌وكارتان مي‌توانيد مرتكب شويد اين است؛ كاري را راه بيندازيد كه دانش عميقي درباره آن نداريد. اگر مي‌خواهيد كاري را راه بيندازيد اين سوالات را از خودتان بپرسيد: آيا علاقه‌اي به راه‌اندازي كسب‌وكار در يك صنعت خاص داريد؟ براي شروع چقدر دانش و تجربه از اين كسب‌وكار لازم داريد؟

اگر نمي‌توانيد به اين دو سوال پاسخ مثبت دهيد، بايد در تصميم‌تان تجديدنظر كنيد، زيرا مهم‌ترين دليلي كه اكثر كسب‌وكارهاي تازه‌كار شكست مي‌خورند، نداشتن دانش كافي در آن صنعت است. همه آنچه كه نياز داريد اين است كه مهارت‌هاي لازم و اساسي صنعتي را كه قرار است در آن كسب‌وكارتان را راه‌ بيندازيد، كسب كنيد و همه اينها بستگي به انگيزه يادگيري‌تان در تمام طول زندگي‌تان دارد.