شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : آقاي روابط عمومي ايران انتخاب شد
یکشنبه، 10 آبان 1394 - 10:10 کد خبر:19318
در ادامه سلسه گفت و گوهاي تاريخ شفاهي ايران به سراغ ميرزابابا مطهري نژاد رفتيم و خاطرات و بياد مانده هاي او را از روابط عمومي معاصر ايران پس از انقلاب اسلامي مرور كرديم. او دربخشي از اين گفت و گو از دريافت لقب آقاي روابط عمومي ايران و دريافت جايزه رتبه اول روابط عمومي برتر و تشكيل صندوق وام قرض الحسنه براي اعطاي وام به همكاران گفت.

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199


 

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- در ادامه سلسه گفت و گوهاي تاريخ شفاهي ايران به سراغ ميرزابابا مطهري نژاد رفتيم و خاطرات و بياد مانده هاي او را از روابط عمومي معاصر ايران پس از انقلاب اسلامي مرور كرديم. او دربخشي از اين گفت و گو از دريافت لقب آقاي روابط عمومي ايران و دريافت جايزه رتبه اول روابط عمومي برتر و تشكيل صندوق وام قرض الحسنه براي اعطاي وام به همكاران گفت. بخش هايي از اين گفت و گو را كه در آينده اي نزديك در مجموعه كتاب هاي تاريخ شفاهي روابط عمومي ايران كه توسط موسسه كارگزار روابط عمومي تهيه و به همت انتشارات كارگزار روابط عمومي منتشر خواهد شد مي خوانيد.

... با توجه به خاطره خوشي كه از اين جشنواره (جشنواره انتخاب روابط عمومي هاي برتر سال 1370) داريد،‌ لطفا كمي جزئي تردر باره اتفاقات آن و بخصوص جوايز و هداياي آن كه در نوع خود بي نظير بود،‌سخن بگوييد.
به دليل اين كه تلاش ها و فعاليت هاي ما درحوزه پژوهش و تحقيق مورد توجه قرارگرفته بود همين حالا و بعد از گذشت حدود 25 سال از آن اتفاق جمعي،‌ حس خوبي نسبت به آن جشنواره دارم. در مراسم اختتاميه اين جشنواره كه در باشگاه صنعت نفت برگزار شد، نفرات اول تا سوم روابط عمومي برتر انتخاب شدند و يك لوح تقدير، شش سكه بهار آزادي و ششصد هزار تومان وجه نقد به علاوه يك بورس كارشناسي ارشد تحصيل در رشته "مديريت ارتباطات" در مركز آموزش مديريت دولتي به نفر اول،‌ چهارصد هزار تومان به نفر دوم و دويست هزار تومان هم به نفر سوم اختصاص يافت. اين را هم عرض كنم كه در اولين دوره جشنواره روابط عمومي‌هاي كشور، 24 سازمان كه بيشتر آن ها را وزارت‌خانه ها تشكيل مي دادند، شركت داشتند.


بنده به عنوان كارشناس برتر در آن دوره و كسب مقام اولي از سوي وزارت پست و تلگراف و تلفن، بورس اين رشته را در مركز آموزش مديريت دولتي كه اكرام جعفري مديريت آن را بر عهده داشتند، گذاراندم و جالب اين كه تا قبل از آن چنين گرايشي موجود نبود و اختصاصا به خاطر اين بورس چنين دوره و گرايشي برگزار شد تا اهداف آموزشي اهداء كنندگان بورس تحصيلي تعهد شده، محقق شود براي اولين بار در رشته مديريت در سطح كارشناسي ارشد، گرايش مديريت ارتباطات در اين مركز در سال ها ي71و 72 برگزار شد كه خود اين موضوع هم نشان ازاهميت روابط عمومي و اشتراك نظر براي افزايش توان و قدرت كارشناسي و سواد آكادميك مديران اين حوزه داشت و نشان مي داد همه دستگاه ها و نهادها بخصوص نهادها و مراكز آموزشي هم با اين برنامه ها همراه شده اند تا هدف دولت و برگزار كنندگان چنين جشنواره اي در عالي ترين سطح محقق شود و بدنه كارشناسي و مديريتي اين حوزه به صورت اصولي تقويت شود.


بعد از برگزاري اين جشنواره هم چند اتفاق درخور توجه واقع شد، از جمله اين كه روزنامه ابرار خبر اين جشنواره را اين گونه تيتر كرد: آقاي روابط عمومي ايران انتخاب شد. چنين تيتري و همراهي رسانه ها مثل توپ صدا كرد و در صدا و انعكاس خبري آن در جامعه پيچيد و تا مدت ها بنده را در مراسم و برنامه هاي مختلف با عنوان آقاي روابط عمومي ايران معرفي مي كردند كه اين امر هم از ناحيه شخصي و هم از زاويه معرفي كارشناسان روابط عمومي به جامعه و در حقيقت معرفي روابط عمومي به عنوان يك حرفه موثر و كارآمد خيلي تاثير داشت.


در خصوص جوايز اين جشنواره هم كه آن زمان در نوع خود ارزشمند و حاكي از نگاه كارشناسي و قدرشناسانه برگزار كنندگان اين جشنواره و حاميان آن بود، اعتقاد بر اين بود كه جوايز و يا هدايا و امتيازاتي كه در نظر گرفته مي شود بايد به گونه اي باشد كه باعث انگيزش مديران، كارشناسان و سازمان ها و نهادهاي مرتبط شود و بخصوص اين كه علاوه بر جوايز مادي حتما جوايز و امتيازاتي كه جنبه معنوي و دانش افزايي و افزايش توان كارشناسي افراد را به همراه داشته باشد هم در نظر گرفته شود.


- با شش سكه و ششصد هزارتومان جايزه جشنواره كه در واقع نقد نقد بودند چه كاركرديد؟
من اين جايزه را متعلق به تك تك همكارانم در آن وزارتخانه مي دانستم و اين است كه با معادل وجه آن شش سكه بهار آزادي و 600 هزارتومان وجه نقد،‌ يك صندوق قرض الحسنه در روابط عمومي راه انداختم و در حد وسع خودمان و موجودي صندوق، وام هاي بدون سود و هيچ مبلغ افزوده اي را به همكاراني كه نياز داشتند، 30 هزار تومان وام پرداخت مي كرديم ( كه مبلغ خيلي زبادي نبود، اما با توجه به ارزش پول در آن سال ها مي توانست گرهي كوچك از مشكلات همكاران بگشايد).


- گمان نمي كنيد اين تصميم شما كمي هيجاني و به قول امروزي ها حاصل (جوگيرشدن) بوده؟ آيا اگر دوباره در چنين وضعيتي قرار بگيريد باز هم همين كار را مي كنيد؟
نه نمي توانم بگويم هيجان و يا به قول امروزي ها جوگيري! راستش اين كار خير هم به نوعي از تبعات و بزرگ انديشي برگزار كنندگان جشنواره بود كه چنين زمينه اي را فراهم كرده بودند و باعث شدند تا بتوانيم با نام روابط عمومي و در قالب يك كار خير كمك كوچكي به همكاران خود داشته باشيم كه اين هم خودش اتفاق خوبي براي روابط عمومي و نيك انديشي كساني بود كه با عنوان روابط عمومي مي خواستند به مشتريان و مخاطبان و همكاران خود كمك كنند.

 

از اين مجموعه قبلا بخش هايي از ياد مانده هاي زنده ياد استاد كاظم متولي در شارا منتشر شده است.

منبع مرجع:  شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)