شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : انديشمندان روابط عمومي و ارتباطات: دكتر علي اكبر جلالي
یکشنبه، 7 تیر 1394 - 12:32 کد خبر:17478
علي اكبر جلالي - مسير ايرانيوي مدرك فوق دكتراي برق از دانشگاه ويرجينياي غربي آمريكا دارد و متخصص فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) است. دكترعلي‌اكبر جلالي، در پژوهشكده الكترونيك و دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ايران به تدريس و تحقيق مشغول است و استاد پاره وقت دانشگاه ويرجينياي غربي نيز مي‌باشد.

انديشمندان روابط عمومي و ارتباطات: دكتر علي اكبر جلالي

 پدر فناوري اطلاعات ايران

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199


 

 

علي‌اكبر جلالي در 1323 در شاهرود به دنيا آمد.

علي اكبر جلالي - مسير ايرانيوي مدرك فوق دكتراي برق از دانشگاه ويرجينياي غربي آمريكا دارد و متخصص فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) است.

دكترعلي‌اكبر جلالي، در پژوهشكده الكترونيك و دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ايران به تدريس و تحقيق مشغول است و استاد پاره وقت دانشگاه ويرجينياي غربي نيز مي‌باشد.

دكتر جلالي جزء محققان آينده‌نگر بوده و نظريه موج چهارم، عصر مجازي را براي اولين بار در دنيا مطرح كرده‌اند. ايشان تا كنون چندين پروژه ICT را در سطح ملي در زمينه‌هاي مختلف توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات انجام داده‌اند.

دكتر علي اكبر جلالي در طول 20سال گذشته بيشترين تلاش را براي توسعه فناوري اطلاعات و كاربردهاي آن در كشور داشته است و در حوزه فرهنگ سازي اين پديده جزء افراد شاخص مي‌باشند.


خدمات ارزنده او
طراحي شهر الكترونيك كيش (اين پروژه در سال 1379 شروع شد و در فرهنگ سازي توسعه ICT كشور نقش مؤثري داشته و هم اكنون توسط يك شركت ايرلندي دنبال مي‌شود).

طراحي همايش جهاني شهرهاي الكترونيكي و اينترنتي (اين همايش با حضور 1500 نفر در ارديبهشت 1380 در جزيره كيش برگزار شد و نقطه عطفي در توسعه ICT كشور گرديد).

طراحي همايش كاربرد فناوري اطلاعات و ارتباطات در روستا (در اسفند ماه 1382 با حضور 700 نفر از مديران و كارشناسان كشور برگزار شد و آغازگر فعاليتهاي ICT روستايي در كشور گرديد).

طراحي اولين مركز جامع خدمات كاربردي اينترنت در ايران، ASP (حاصل اين پروژه تحقيقاتي يك كتاب تأليفي و چندين مقاله كاربردي شد؛ و منشاء راه‌اندازي ICP ها در كشور گرديد).

طراحي اولين روستاي اينترنتي ايران "شاهكوه" كه تاكنون بيش از يك ميليون نفر از سراسر جهان از طريق وب سايت از آن بازديد كرده‌اند و اغلب رسانه‌هاي جهان آنرا مورد توجه قرار داده‌اند.

طراحي اولين مركز جامع خدمات كاربردي فناوري اطلاعات و ارتباطات روستائي كشور كه در پنجم خردادماه 1383 توسط رئيس قوه قضائيه بصورت مجازي و وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بصورت حضوري افتتاح گرديد.

طراحي مقدماتي كريدور ICT شمال كشور (شامل استانهاي گيلان، گلستان و مازندران).

از فعالان توسعه فرهنگ ICT در كشور، با ارائه بيش از 500 برنامه راديو و تلويزيوني و بيش از 1200 سخنراني علمي و ارائه دهها مقاله و مصاحبه در روزنامه‌ها و مجلات علمي كشور و در سطح بين‌المللي.

مجري سند راهبردي شهر الكترونيك مشهد با محوريت شهرداري

مجري تدوين سند راهبردي ICT روستائي كشور

مجري تدوين سند راهبردي ICT استان مازندران

مجري، تهيه و تدوين RFP سند راهبردي ICT سازمان گسترش و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران

مجري، تهيه نرم افزار آموزش مجازي ضمن خدمت دبيران كشور در وزارت آموزش و پرورشعلي اكبر جلالي - مسير ايراني

مشاور و ناظر تدوين سند راهبردي ICT استان قم

باني، مشاور و طراح پروژه ملي تجهيز ده هزار روستا به دفاتر خدمات كاربردي فناوري اطلاعات و ارتباطات در سطح كشور

مشاور آموزش و فناوري اطلاعات بانك ملي ايران

مجري پروژه دولت الكترونيكي و پروژه كار از راه دور در شركت فولاد مباركه اصفهان

ارائه دهنده اولين درس مجازي بر روي شبكه اينترنت در ايران

عضو مستقل يونسكو در آموزش و فناوري منطقه آسيا و اقيانوسيه

عضو كميته آموزش مجازي كشور

عضو هيئت مديره انجمن ICT ايران

عضو هيأت مديره انجمن ايراني مطالعات جامعه اطلاعاتي

عضو چندين انجمن علمي بين المللي و تخصصي داخلي و خارجي

عضو شوراي پژوهشي آموزش و پرورش كشور

پژوهشگر و محقق نمونه سالهاي 78 و 79 دانشگاه علم و صنعت ايران

پژوهشگر و محقق برتر صنعت IT كشور در سال 1382

استاد نمونه دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ايران در سالهاي 76 و 75

رتبه اول مديريت در پژوهشكده الكترونيك دانشگاه علم و صنعت ايران سالهاي 78 و 79

مؤلف و مترجم 26 كتاب در زمينه مهندسي برق و ICT كه كتاب PLC ايشان مقام اول ترجمه كتاب سال 1378 را در سطح كشور را داشته است، و كتاب Reduced Order Systems ايشان به زبان انگليسي در سال 2006 توسط انتشارات Springer در آمريكا به چاپ رسيده است و در NASA و دانشگاه هاي معتبر جهانبه عنوان كتاب مرجع استفاده مي‌شود.

مؤلف بيش از 100 مقاله علمي ارائه شده در مجلات و كنفرانس هاي علمي داخلي و خارجي در حوزه مهندسي برق و كنترل و ارائه 1200 مقاله در حوزه فناوري اطلاعات

استاد راهنماي 5 دانشجوي دكترا، 40 فارغ‌التحصيل كارشناسي ارشد و 15 دانشجوي كارشناسي در دانشگاه علم و صنعت ايران و تعداد ديگري در ساير دانشگاه هاي كشور پژوهشگر نمونة دانشكده برق در سال 1382 ، 1384 و 1385 33

كسب جايزه eASIA 2007 منطقه آسيا و اقيانوسيه در نوآوري و خلاقيت در پروژه اولين مركز ICT روستايي كشور از طرف AFACT ، سازمان ملل و يونسكو